278,00 €
In den Warenkorb
B&C Speakers 18TBX100 - 18,0 Zoll Lautsprecher - 8 Ohm
BC18TBX100
- 2400 W continuous program power capacity
- 100 mm (4 in) copper voice coil
- 35 - 1000 Hz response
- 97 dB sensitivity
- Aluminium demodulating ring allows a very low distortion figure
- Double silicone spider with optimized compliance
- Ventilated voice coil gap for reduced power compression
2400 WContinuous power handling. 4.0 in (100 mm)Voice coil diameter. FerriteMagnet material.
| Specifications | |
| Nominal Diameter | 460 mm |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Minimum Impedance | 6,2 Ohm |
| Nominal Power Handling1 | 1200 W |
| Continuous Power Handling2 | 2400 W |
| Sensitivity3 | 97,0 dB |
| Frequency Range | 35 - 1000 Hz |
| Voice Coil Diameter | 100 mm |
| Winding Material | Copper |
| Former Material | Glass Fibre |
| Winding Depth | 25,0 mm |
| Magnetic Gap Depth | 12,0 mm |
| Flux Density | 1,1 TDesign |
| Surround Shape | Triple Roll |
| Cone Shape | Radial |
| Magnet Material | Ferrit |
| Spider | Double Silicone |
| Pole Design | T-Pole |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Recommended Enclosure | 200,0 dm3 |
| Recommended Tuning | 34 HzParameters4 |
| Resonance Frequency | 34 Hz |
| Re | 5,1 Ohm |
| Qes | 0,37 |
| Qms | 7,2 |
| Qts | 0,35 |
| Vas | 212,0 dm3 |
| Sd | 1210,0 cm2 |
| No | 2,2 % |
| Xmax | ± 9,0 mm |
| Xvar | ± 11,0 mm |
| Mms | 209,0 g |
| Bl | 25,5 Txm |
| Le | 1,6 mH |
| EBP | 91 HzMounting and Shipping Info |
| Overall Diameter | 460 mm |
| Bolt Circle Diameter | 440 mm |
| Baffle Cutout Diameter | 422,0 mm |
| Depth | 209 mm |
| Flange and Gasket Thickness | 16 mm |
| Air Volume Occupied by Driver | 10,5 dm3 |
| Net Weight | 13,0 kg |
| Shipping Units | 1 |
| Shipping Weight | 14,6 kg |
| Shipping Box | 500x495x275 mm |
| Recone kit | RCK18TBX1008Discover more2 hours te |
Herstellerinformation
| Marke | B&C Speakers |
|---|---|
| Hersteller | B&C Speakers s.p.a. |
| mail@bcspeakers.com | |
| Telefon | +39 055 65721 |
| Anschrift | Via Poggiomoro 1 - Loc. Vallina, 50012 Bagno a Ripoli (FI) - ITALY |
| Qts | 0.3519 |
|---|---|
| Bestseller | TOP 1 Lautsprecher 18" |
| Verkaufsrang | 60 |
| BL (Tm) | 25.5 |
| Qes | 0.37 |
| Qms | 7.2 |
| Vas (l) | 212.0 |
| Xmax (mm) | 9.0 |
| Fs (Hz) | 34 |
| Empfindlichkeit (dB) | 97.0 |
| Re (Ohm) | 5.1 |
| Sd (m²) | 0.121 |
| Mms (g) | 209 |
| Le (mH) | 1.6 |
| Nominale Belastbarkeit | 1200 W |
| Air Volume Occupied by Driver | 10.5 dm3 (0.37 ft3) |
| Magnet | Ferrite |
| ?0 | 2.2 % |
| Magnetic Gap Depth | 12.0 mm (0.5 in) |
| Frequenzbereich | 35 - 1000 Hz |
| Flux Density | 1.1 T |
| Tuning Frequenz | 34 Hz |
| Recone kit | RCK18TBX1008 |
| EBP | 91 Hz |
| MInimale Impedanz | 6.2 Ω |
| Surround Shape | Triple Roll |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| Pole Design | T-Pole |
| Flange and Gasket Thickness | 16 mm (0.63 in) |
| Winding Depth | 25.0 mm (1.0 in) |
| Einbautiefe | 209 mm (8.2 in) |
| Versandkarton | 500x495x275 mm (19.69x19.49x10.83 in) |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| XVar | ± 11.0 mm |
| Cone Shape | Radial |
| Netto Gewicht | 13.0 kg |
| Former Material | Glass Fibre |
| Shipping Units | 1 |
| Versandgewicht | 14.6 kg (32.19 lb) |
| Dauerbelastbarkeit | 2400 W |
| Nominaler Durchmesser | 460 mm (18.0 in) |
| Spider | Double Silicone |
| Lochkreisdurchmesser | 440 mm (17.3 in) |
| Wicklung besteht aus | Copper |
| Schallwandausschnitt | 422.0 mm (16.6 in) |
| Recommended Enclosure | 200.0 dm3 (7.06 ft3) |
| Schwingspulendurchmesser | 100 mm (4.0 in) |
| Außendurchmesser | 460 mm (18.0 in) |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.