284,01 €
In den Warenkorb
B&C Speakers 12NBX100 - 12,0 Zoll Lautsprecher - 8 Ohm
BC12NBX100
- 2000 W continuous program power capacity
- 100 mm (4 in) copper voice coil
- 40 - 1500 Hz response
- 96 dB sensitivity
- Aluminium demodulating ring allows a very low distortion figure
- Double silicone spider with optimized compliance
- Ventilated voice coil gap for reduced power compression
2000 WContinuous power handling. 4.0 in (100 mm)Voice coil diameter. Neodymium Inside SlugMagnet material.
| Specifications | |
| Nominal Diameter | 320 mm |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Minimum Impedance | 6,5 Ohm |
| Nominal Power Handling1 | 1000 W |
| Continuous Power Handling2 | 2000 W |
| Sensitivity3 | 96,0 dB |
| Frequency Range | 40 - 1500 Hz |
| Voice Coil Diameter | 100 mm |
| Winding Material | Copper |
| Former Material | Glass Fibre |
| Winding Depth | 25,0 mm |
| Magnetic Gap Depth | 11,0 mm |
| Flux Density | 1,1 TDesign |
| Surround Shape | Triple Roll |
| Cone Shape | Exponential |
| Magnet Material | Neodym |
| Spider | Double Silicone |
| Pole Design | T-Pole |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Recommended Enclosure | 40,0 dm3 |
| Recommended Tuning | 50 HzParameters4 |
| Resonance Frequency | 41 Hz |
| Re | 5,1 Ohm |
| Qes | 0,24 |
| Qms | 3,9 |
| Qts | 0,22 |
| Vas | 51,0 dm3 |
| Sd | 531,0 cm2 |
| No | 1,45 % |
| Xmax | ± 10,0 mm |
| Xvar | ± 10,0 mm |
| Mms | 117,0 g |
| Bl | 25,6 Txm |
| Le | 1,9 mH |
| EBP | 170 HzMounting and Shipping Info |
| Overall Diameter | 320 mm |
| Bolt Circle Diameter | 300 mm |
| Baffle Cutout Diameter | 280,0 mm |
| Depth | 143 mm |
| Flange and Gasket Thickness | 12 mm |
| Air Volume Occupied by Driver | 4,0 dm3 |
| Net Weight | 8,0 kg |
| Shipping Units | 1 |
| Shipping Weight | 8,9 kg |
| Shipping Box | 360x360x200 mm |
| Recone kit | RCK12NBX1008Discover more2 hours te |
Herstellerinformation
| Marke | B&C Speakers |
|---|---|
| Hersteller | B&C Speakers s.p.a. |
| mail@bcspeakers.com | |
| Telefon | +39 055 65721 |
| Anschrift | Via Poggiomoro 1 - Loc. Vallina, 50012 Bagno a Ripoli (FI) - ITALY |
| Qts | 0.2261 |
|---|---|
| Verkaufsrang | 154 |
| BL (Tm) | 25.6 |
| Qes | 0.24 |
| Qms | 3.9 |
| Vas (l) | 51.0 |
| Xmax (mm) | 10.0 |
| Fs (Hz) | 41 |
| Empfindlichkeit (dB) | 96.0 |
| Re (Ohm) | 5.1 |
| Sd (m²) | 0.0531 |
| Mms (g) | 117 |
| Le (mH) | 1.9 |
| Magnet | Neodymium Inside Slug |
| Versandkarton | 360x360x200 mm (14.17x14.17x7.87 in) |
| Frequenzbereich | 40 - 1500 Hz |
| Tuning Frequenz | 50 Hz |
| Netto Gewicht | 8.0 kg |
| Pole Design | T-Pole |
| Nominale Belastbarkeit | 1000 W |
| Flange and Gasket Thickness | 12 mm (0.47 in) |
| Former Material | Glass Fibre |
| Cone Shape | Exponential |
| XVar | ± 10.0 mm |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| MInimale Impedanz | 6.5 Ω |
| Einbautiefe | 143 mm (5.63 in) |
| Air Volume Occupied by Driver | 4.0 dm3 (0.14 ft3) |
| Schallwandausschnitt | 280.0 mm (11.0 in) |
| Winding Depth | 25.0 mm (1.0 in) |
| ?0 | 1.45 % |
| Dauerbelastbarkeit | 2000 W |
| Lochkreisdurchmesser | 300 mm (11.8 in) |
| Nominaler Durchmesser | 320 mm (12.0 in) |
| Versandgewicht | 8.9 kg (19.62 lb) |
| Spider | Double Silicone |
| Surround Shape | Triple Roll |
| Shipping Units | 1 |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| EBP | 170 Hz |
| Schwingspulendurchmesser | 100 mm (4.0 in) |
| Außendurchmesser | 320 mm (12.6 in) |
| Flux Density | 1.1 T |
| Recone kit | RCK12NBX1008 |
| Wicklung besteht aus | Copper |
| Recommended Enclosure | 40.0 dm3 (1.41 ft3) |
| Magnetic Gap Depth | 11.0 mm (0.43 in) |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.