114,00 €
In den Warenkorb
B&C Speakers 6NDL38 - 6,5 Zoll Lautsprecher - 8 Ohm
BC6NDL38
- 38 mm (1.5 in) copper voice coil
- 70 - 6000 Hz response
- 92 dB sensitivity
- Neodymium magnet allows a very light yet powerful motor assembly
- Aluminium demodulating ring allows a very low distortion figure
- 300 W continuous program power capacity
300 WContinuous power handling. 1.5 in (38 mm)Voice coil diameter. Neodymium RingMagnet material.
| Specifications | |
| Nominal Diameter | 170 mm |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Minimum Impedance | 6,0 Ohm |
| Nominal Power Handling1 | 150 W |
| Continuous Power Handling2 | 300 W |
| Sensitivity3 | 92,0 dB |
| Frequency Range | 70 - 6000 Hz |
| Voice Coil Diameter | 38 mm |
| Winding Material | Copper |
| Former Material | Kapton |
| Winding Depth | 12,0 mm |
| Magnetic Gap Depth | 6,0 mm |
| Flux Density | 1,15 TDesign |
| Surround Shape | Roll |
| Cone Shape | Exponential |
| Magnet Material | Neodym |
| Spider | Single |
| Pole Design | T-Pole |
| Woofer Cone Treatment | WP Waterproof Front Side |
| Recommended Enclosure | 9,0 dm3 |
| Recommended Tuning | 62 HzParameters4 |
| Resonance Frequency | 72 Hz |
| Re | 5,2 Ohm |
| Qes | 0,44 |
| Qms | 11,5 |
| Qts | 0,42 |
| Vas | 7,0 dm3 |
| Sd | 132,0 cm2 |
| No | 0,6 % |
| Xmax | ± 6,0 mm |
| Xvar | ± 5,5 mm |
| Mms | 17,0 g |
| Bl | 9,5 Txm |
| Le | 0,6 mH |
| EBP | 163 HzMounting and Shipping Info |
| Overall Diameter | 187 mm |
| Bolt Circle Diameter | 172 mm |
| Baffle Cutout Diameter | 145,0 mm |
| Depth | 85 mm |
| Flange and Gasket Thickness | 11 mm |
| Air Volume Occupied by Driver | 0,63 dm3 |
| Net Weight | 1,2 kg |
| Shipping Units | 1 |
| Shipping Weight | 1,4 kg |
| Shipping Box | 210x210x125 mm |
| Recone kit | RCK06NDL388Discover more2 hours tes |
Herstellerinformation
| Marke | B&C Speakers |
|---|---|
| Hersteller | B&C Speakers s.p.a. |
| mail@bcspeakers.com | |
| Telefon | +39 055 65721 |
| Anschrift | Via Poggiomoro 1 - Loc. Vallina, 50012 Bagno a Ripoli (FI) - ITALY |
| Qts | 0.4238 |
|---|---|
| Verkaufsrang | 135 |
| BL (Tm) | 9.5 |
| Qes | 0.44 |
| Qms | 11.5 |
| Vas (l) | 7.0 |
| Xmax (mm) | 6.0 |
| Fs (Hz) | 72 |
| Empfindlichkeit (dB) | 92.0 |
| Re (Ohm) | 5.2 |
| Sd (m²) | 0.0132 |
| Mms (g) | 17 |
| Le (mH) | 0.6 |
| Wicklung besteht aus | Copper |
| Flux Density | 1.15 T |
| Lochkreisdurchmesser | 172 mm (6.7 in) |
| Versandkarton | 210x210x125 mm (8.27x8.27x4.92 in) |
| Dauerbelastbarkeit | 300 W |
| Tuning Frequenz | 62 Hz |
| Magnet | Neodymium Ring |
| Schwingspulendurchmesser | 38 mm (1.5 in) |
| Surround Shape | Roll |
| Schallwandausschnitt | 145.0 mm (5.7 in) |
| Außendurchmesser | 187 mm (7.4 in) |
| ?0 | 0.6 % |
| Flange and Gasket Thickness | 11 mm (0.4 in) |
| Shipping Units | 1 |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| Pole Design | T-Pole |
| Magnetic Gap Depth | 6.0 mm (0.25 in) |
| MInimale Impedanz | 6.0 Ω |
| Winding Depth | 12.0 mm (0.5 in) |
| Frequenzbereich | 70 - 6000 Hz |
| Einbautiefe | 85 mm (3.3 in) |
| Netto Gewicht | 1.2 kg |
| Former Material | Kapton |
| XVar | ± 5.5 mm |
| EBP | 163 Hz |
| Woofer Cone Treatment | WP Waterproof Front Side |
| Nominaler Durchmesser | 170 mm (6.5 in) |
| Versandgewicht | 1.4 kg (3.09 lb) |
| Nominale Belastbarkeit | 150 W |
| Recommended Enclosure | 9.0 dm3 (0.32 ft3) |
| Cone Shape | Exponential |
| Spider | Single |
| Recone kit | RCK06NDL388 |
| Air Volume Occupied by Driver | 0.63 dm3 (0.02 ft3) |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.