214,00 €
In den Warenkorb
B&C Speakers 15PS100 - 15,0 Zoll Lautsprecher - 8 Ohm
BC15PS100
- 1400 W continuous program power capacity
- 100 mm (4 in) copper voice coil
- 35 - 1500 Hz response
- 95 dB sensitivity
- Double silicone spider with optimized compliance
1400 WContinuous power handling. 4.0 in (100 mm)Voice coil diameter. FerriteMagnet material.
| Specifications | |
| Nominal Diameter | 380 mm |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Minimum Impedance | 6,5 Ohm |
| Nominal Power Handling1 | 700 W |
| Continuous Power Handling2 | 1400 W |
| Sensitivity3 | 95,0 dB |
| Frequency Range | 35 - 1500 Hz |
| Voice Coil Diameter | 100 mm |
| Winding Material | Copper |
| Former Material | Glass Fibre |
| Winding Depth | 21,0 mm |
| Magnetic Gap Depth | 11,0 mm |
| Flux Density | 1,05 TDesign |
| Surround Shape | Triple Roll |
| Cone Shape | Radial |
| Magnet Material | Ferrit |
| Spider | Double Silicone |
| Pole Design | T-Pole |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Recommended Enclosure | 120,0 dm3 |
| Recommended Tuning | 35 HzParameters4 |
| Resonance Frequency | 39 Hz |
| Re | 5,2 Ohm |
| Qes | 0,47 |
| Qms | 6,0 |
| Qts | 0,43 |
| Vas | 103,0 dm3 |
| Sd | 855,0 cm2 |
| No | 1,35 % |
| Xmax | ± 8,0 mm |
| Xvar | ± 6,5 mm |
| Mms | 160,0 g |
| Bl | 21,2 Txm |
| Le | 2,0 mH |
| EBP | 82 HzMounting and Shipping Info |
| Overall Diameter | 393 mm |
| Bolt Circle Diameter | 374 mm |
| Baffle Cutout Diameter | 354,0 mm |
| Depth | 168 mm |
| Flange and Gasket Thickness | 16 mm |
| Air Volume Occupied by Driver | 6,3 dm3 |
| Net Weight | 9,8 kg |
| Shipping Units | 1 |
| Shipping Weight | 11,1 kg |
| Shipping Box | 425x425x224 mm |
| Recone kit | RCK15PS1008Discover more2 hours tes |
Herstellerinformation
| Marke | B&C Speakers |
|---|---|
| Hersteller | B&C Speakers s.p.a. |
| mail@bcspeakers.com | |
| Telefon | +39 055 65721 |
| Anschrift | Via Poggiomoro 1 - Loc. Vallina, 50012 Bagno a Ripoli (FI) - ITALY |
| Qts | 0.4359 |
|---|---|
| Verkaufsrang | 121 |
| BL (Tm) | 21.2 |
| Qes | 0.47 |
| Qms | 6.0 |
| Vas (l) | 103.0 |
| Xmax (mm) | 8.0 |
| Fs (Hz) | 39 |
| Empfindlichkeit (dB) | 95.0 |
| Re (Ohm) | 5.2 |
| Sd (m²) | 0.0855 |
| Mms (g) | 160 |
| Le (mH) | 2 |
| Schallwandausschnitt | 354.0 mm (13.9 in) |
| Flange and Gasket Thickness | 16 mm (0.63 in) |
| Recommended Enclosure | 120.0 dm3 (4.24 ft3) |
| Versandgewicht | 11.1 kg (24.47 lb) |
| ?0 | 1.35 % |
| Magnet | Ferrite |
| Cone Shape | Radial |
| Nominaler Durchmesser | 380 mm (15.0 in) |
| MInimale Impedanz | 6.5 Ω |
| Magnetic Gap Depth | 11.0 mm (0.4 in) |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Schwingspulendurchmesser | 100 mm (4.0 in) |
| Außendurchmesser | 393 mm (15.5 in) |
| Nominale Belastbarkeit | 700 W |
| Dauerbelastbarkeit | 1400 W |
| Spider | Double Silicone |
| Winding Depth | 21.0 mm (0.83 in) |
| Former Material | Glass Fibre |
| Air Volume Occupied by Driver | 6.3 dm3 (0.22 ft3) |
| EBP | 82 Hz |
| Frequenzbereich | 35 - 1500 Hz |
| Flux Density | 1.05 T |
| Einbautiefe | 168 mm (6.6 in) |
| Wicklung besteht aus | Copper |
| Versandkarton | 425x425x224 mm (16.73x16.73x8.82 in) |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| Tuning Frequenz | 35 Hz |
| Recone kit | RCK15PS1008 |
| Shipping Units | 1 |
| XVar | ± 6.5 mm |
| Lochkreisdurchmesser | 374 mm (14.72 in) |
| Pole Design | T-Pole |
| Netto Gewicht | 9.8 kg |
| Surround Shape | Triple Roll |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.