125,00 €
In den Warenkorb
Eighteensound HD1040 1inch Hochtontreiber 8 Ohm
ESHD1040
- 1 inch exit throat
- 107 dB SPL 1W / 1m average sensitivity
- 44mm (1 3/4 inch) voice coil diameter
- 80 Watt program power handling
- Treated polyethylene diaphragm
- Proprietary phase plug design
The HD1040 one inch exit high frequency compression driver has been designed for use in high quality audio systems. Equipped with proprietary Phase Plug architecture, the HD1040 has been designed to give high level manufacturing consistency and smooth coherent wave front at the horn entrance across the whole working frequency range. The phase plug with its short openings and high flare rate value assures low distortion and demonstrates remarkable improvements in mid-high frequency reproduction. The HD1040 diaphragm assembly is made by proprietary treated Polyethylene material. Thanks to its superior diaphragm dimensional stability (160°C), the polyethilene shows constant behaviour during its whole working life. Moreover, this particular material with its very high value of elasticity modulus, (50% more than standard Mylar and 100% more than polyimide film) is capable of superior transient and intermodulation distortion response. The flat suspension shape is designed to maintain low stiffness and low mid band distortion and response. An edge-wound aluminum voice coil wound on proprietary treated Nomex completes the diaphragm assembly. Thanks to its physical properties, the proprietary treated Nomex former shows a 30% higher value of tensile elongation at a working operative temperature, (200°C) when compared to Kapton. This feature enables proper energy transfer control from the voice coil to the dome in real working conditions. Moreover, this proprietary former material is suitable for use in damp and wet environments. The HD1040 powerful ceramic magnet assembly has been designed to obtain 16 KGauss in the gap within a compact ferrite motor structure.
| Throat Diameter | 25 mm |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Minimum Impedance | 7,0 Ohm |
| Nominal Power Handling1 | 40 W |
| Continuous Power Handling2 | 80 W |
| Sensitivity3 | 107,0 dB |
| Frequency Range | 1,6 - 20,0 kHz |
| Recommended Crossover4 | 1,6 kHz |
| Voice Coil Diameter | 44 mm |
| Winding Material | Aluminum |
| Diaphragm Material | Treated polyethylene |
| Flux Density | 1,6 T |
| Magnet Material | Ferrite |
| Overall Diameter | 110 mm |
| Depth | 60 mm |
| Net Weight | 1,6 kg |
| Shipping Weight | 1,7 kg |
| Shipping Box | 110x110x63 mm |
Herstellerinformation
| Marke | Eighteensound |
|---|---|
| Hersteller | Eighteen Sound SRL |
| info@eighteensound.it | |
| Telefon | (+39) 0522 1861800 |
| Anschrift | Via Botticelli 8 1 - Loc. Vallina, 42124 Mancasale (Reggio Emilia), Italien |
| Verkaufsrang | 154 |
|---|---|
| Empfindlichkeit (dB) | 107.0 |
| Dauerbelastbarkeit | 80 W |
| Einbautiefe | 60 mm (2.36 in) |
| Versandkarton | 110x110x63 mm (4.33x4.33x2.48 in) |
| Versandgewicht | 1.7 kg (3.75 lb) |
| Netto Gewicht | 1.6 kg |
| Frequenzbereich | 1.6 - 20.0 kHz |
| Diaphragm Material | Treated polyethylene |
| Throat Diameter | 25 mm (1.0 in) |
| MInimale Impedanz | 7.0 Ω |
| Wicklung besteht aus | Aluminum |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| Recommended Crossover | 1.6 kHz |
| Magnet | Ferrite |
| Schwingspulendurchmesser | 44 mm (1.75 in) |
| Außendurchmesser | 110 mm (4.33 in) |
| Flux Density | 1.6 T |
| Nominale Belastbarkeit | 40 W |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.