87,10 €
In den Warenkorb
Eighteensound XR2064C 2inch Horn
ESXR2064C
- 2 inch throat entry
- High damping composite structure
- Uniform on-axis and off-axis frequency response
- 60° x 40° horizontal and vertical constant coverage
- Very low distortion at high sound pressure
- Optimized weight thanks to composite material structure
The XR2064C is a constant directivity 2 inch horn. The XR2064C has been developed to reach the optimum performance when coupled to 2 inch exit Eighteen Sound high frequency compression drivers.All XR series horns have been designed in order to reach smooth driver frequency response, to maintain constant coverage and directivity and eliminating the midrange narrowing and high frequency beaming problems common of many similar horns on the market.The XR2064C horn maintains nominal 60° Horizontal x 40° Vertical pattern control. It provides consistent on-axis and off-axis frequency response from 1.2kHz to 16kHz in both horizontal and vertical planes. Horn directivity is constant down to 1.2kHz.
| Throat Diameter | 50 mm |
| Nominal Coverage Horizontal | 60 ° |
| Nominal Coverage Vertical | 40 ° |
| Cutoff Frequency | 0,8 kHz |
| Material | Composite material |
| Design | Constant directivity |
| Dimensions | 270x270x200 mm |
| Baffle Cutout Dimension | 240x240 mm |
| Net Weight | 1,6 kg |
| Shipping Weight | 2,16 kg |
Herstellerinformation
| Marke | Eighteensound |
|---|---|
| Hersteller | Eighteen Sound SRL |
| info@eighteensound.it | |
| Telefon | (+39) 0522 1861800 |
| Anschrift | Via Botticelli 8 1 - Loc. Vallina, 42124 Mancasale (Reggio Emilia), Italien |
| Verkaufsrang | 155 |
|---|---|
| Nominale Abstrahlung Vertikal | 40 ° |
| Schallwandausschnitt | 240x240 mm (9.45x9.45 in) |
| Dimensions | 270x270x200 mm (10.63x10.63x7.87 in) |
| Versandgewicht | 2.16 kg (4.76 lb) |
| Cutoff Frequency | 0.8 kHz |
| Nominale Abstrahlung Horizontal | 60 ° |
| Design | Constant directivity |
| Throat Diameter | 50 mm (1.97 in) |
| Material | Composite material |
| Netto Gewicht | 1.6 kg |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.