85,70 €
In den Warenkorb
Eighteensound XR1496C 1.4inch Horn
ESXR1496C
- 1.4 throat inch entry
- High damping composite structure
- Uniform on-axis and off-axis frequency response
- 90° x 60° horizontal and vertical constant coverage
- Very low distortion at high sound pressure
- Optimized weight thanks to composite material structure
The XR1496C has been designed in order to obtain a smooth frequency response maintaining constant coverage and directivity pattern, and avoiding the midrange narrowing effect as well as high frequency beaming problems.With a throat entry of 1.4 inch, the XR1496C has been developed to reach the optimum performance when it will coupled with 1.4 inch exit Eighteen Sound high frequency compression drivers.The XR1496C maintains nominal 90° Horizontal x 60° Vertical pattern control, providing consistent on-axis and off-axis frequency response from 1,2kHz to 16kHz in both horizontal and vertical planes.Horn directivity is constant down to 1,2kHz.
| Throat Diameter | 35 mm |
| Nominal Coverage Horizontal | 90 ° |
| Nominal Coverage Vertical | 60 ° |
| Cutoff Frequency | 0,8 kHz |
| Material | Composite material |
| Design | Constant directivity |
| Dimensions | 270x270x180 mm |
| Baffle Cutout Dimension | 240x240 mm |
| Net Weight | 1,4 kg |
Herstellerinformation
| Marke | Eighteensound |
|---|---|
| Hersteller | Eighteen Sound SRL |
| info@eighteensound.it | |
| Telefon | (+39) 0522 1861800 |
| Anschrift | Via Botticelli 8 1 - Loc. Vallina, 42124 Mancasale (Reggio Emilia), Italien |
| Verkaufsrang | 123 |
|---|---|
| Material | Composite material |
| Nominale Abstrahlung Horizontal | 90 ° |
| Schallwandausschnitt | 240x240 mm (9.45x9.45 in) |
| Design | Constant directivity |
| Throat Diameter | 35 mm (1.4 in) |
| Dimensions | 270x270x180 mm (10.63x10.63x7.09 in) |
| Nominale Abstrahlung Vertikal | 60 ° |
| Netto Gewicht | 1.4 kg |
| Cutoff Frequency | 0.8 kHz |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.