66,00 €
In den Warenkorb
Eighteensound 5W430 5-0 Lautsprecher Chassis 8 Ohm 18-Sound
The 5W430 is a 5 inch woofer designed for low frequency reproduction in 2-way systems or multiway systems where high intelligibility is required. The speaker has been specifically designed for compact reflex enclosures. It is also currently used in line array or multiway systems with excellent results. The 25.4 mm ( one inch) voice coil is made from copper wire and assures linearity and consistent power handling. The polypropilene cone and half roll rubber suspension makes the transducer suitable for outdoor use in adverse weather conditions. | |
| Nominal Diameter | 125 mm ( in) |
| Nominal Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling | 80 W |
| Continuous Power Handling | 120 W |
| Sensitivity | 89.0 dB |
| Frequency Range | 60 - 8000 Hz |
| Voice Coil Diameter | 25 mm (1.0 in) |
| Winding Material | copper |
| Surround Shape | Hal roll - Rubber |
| Magnet Material | Ferrite |
| Resonance Frequency | 52 Hz |
| Re | 5.4 Ω |
| Qes | 0.36 |
| Qms | 2.77 |
| Qts | 0.32 |
| Vas | 15.0 dm3 ( ft3) |
| Sd | 90.0 cm2 (13.95 in2) |
| Xmax | 6.0 mm |
| Mms | 8.2 g |
| Bl | 6.3 Txm |
| Le | 0.49 mH |
| EBP | 144 Hz |
| Overall Diameter | 134 mm (5.28 in) |
| Bolt Circle Diameter | 140 mm (5.51 in) |
| Baffle Cutout Diameter | 124.0 mm (4.88 in) |
| Depth | 72 mm (2.83 in) |
| Flange and Gasket Thickness | 4 mm (0.16 in) |
| Net Weight | 1.2 kg (2.65 lb) |
| Shipping Units | 12 |
| Shipping Weight | 1.25 kg (2.76 lb) |
Herstellerinformation
| Marke | Eighteensound |
|---|---|
| Hersteller | Eighteen Sound SRL |
| info@eighteensound.it | |
| Telefon | (+39) 0522 1861800 |
| Anschrift | Via Botticelli 8 1 - Loc. Vallina, 42124 Mancasale (Reggio Emilia), Italien |
| Qts | 0.3186 |
|---|---|
| Verkaufsrang | 130 |
| BL (Tm) | 6.3 |
| Qes | 0.36 |
| Qms | 2.77 |
| Vas (l) | 15.0 |
| Xmax (mm) | 6.0 |
| Fs (Hz) | 52 |
| Empfindlichkeit (dB) | 89.0 |
| Re (Ohm) | 5.4 |
| Sd (m²) | 0.009 |
| Mms (g) | 8.2 |
| Le (mH) | 0.49 |
| Magnet | Ferrite |
| Nominaler Durchmesser | 125 mm ( in) |
| Surround Shape | Hal roll - Rubber |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| Frequenzbereich | 60 - 8000 Hz |
| Netto Gewicht | 1.2 kg |
| Wicklung besteht aus | copper |
| Dauerbelastbarkeit | 120 W |
| Nominale Belastbarkeit | 80 W |
| Außendurchmesser | 134 mm (5.28 in) |
| Schallwandausschnitt | 124.0 mm (4.88 in) |
| Versandgewicht | 1.25 kg (2.76 lb) |
| Flange and Gasket Thickness | 4 mm (0.16 in) |
| Lochkreisdurchmesser | 140 mm (5.51 in) |
| EBP | 144 Hz |
| Shipping Units | 12 |
| Einbautiefe | 72 mm (2.83 in) |
| Schwingspulendurchmesser | 25 mm (1.0 in) |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.