198,00 €
In den Warenkorb
B&C Speakers DE95TN - 2.0 Zoll Hochtontreiber - 8 Ohm
The DE885TN is the latest version of our premium 75mm (3.0 in) voice coil, neodymium high frequency driver. The diaphragm in this model has been completely redesigned to incorporate a bent edge voice coil former, new dome and surround geometry and an optimized phase plug. These modifications combine to better control diaphragm displacement and deformations, resulting in lower distortion and a smoother higher frequency response above 10kHz. | |
| Throat Diameter | 50 mm (2.0 in) |
| Nominal Impedance | 8 Ω |
| Minimum Impedance | 8.3 Ω |
| Nominal Power Handling | 110 W |
| Continuous Power Handling | 220 W |
| Sensitivity | 107.5 dB |
| Frequency Range | 500.0 - 18.0 kHz |
| Recommended Crossover | 1.0 kHz |
| Voice Coil Diameter | 75 mm (3.0 in) |
| Winding Material | Aluminium |
| Inductance | 0.14 mH |
| Diaphragm Material | Titanium |
| Flux Density | 1.8 T |
| Magnet Material | Ferrite |
| Four M6 holes 90° on 102 mm (4 in) diameter | |
| Overall Diameter | 170 mm (6.7 in) |
| Depth | 66 mm (2.6 in) |
| Net Weight | 4.5 kg (9.9 lb) |
| Shipping Units | 2 |
| Shipping Weight | 9.6 kg (21.2 lb) |
| Shipping Box | 210x210x190 mm (8.3x8.3x7.5 in) |
| Other Details | 4x M6 Mounting Studs with bolts and washers included |
| Replacement diaphragm | MMD3DTN8M |
Herstellerinformation
| Marke | B&C Speakers |
|---|---|
| Hersteller | B&C Speakers s.p.a. |
| mail@bcspeakers.com | |
| Telefon | +39 055 65721 |
| Anschrift | Via Poggiomoro 1 - Loc. Vallina, 50012 Bagno a Ripoli (FI) - ITALY |
| Empfindlichkeit (dB) | 107.5 |
|---|---|
| MInimale Impedanz | 8.3 Ω |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| Wicklung besteht aus | Aluminium |
| Frequenzbereich | 500.0 - 18.0 kHz |
| Netto Gewicht | 4.5 kg |
| Flux Density | 1.8 T |
| Dauerbelastbarkeit | 220 W |
| Replacement diaphragm | MMD3DTN8M |
| Versandgewicht | 9.6 kg (21.2 lb) |
| Throat Diameter | 50 mm (2.0 in) |
| Shipping Units | 2 |
| Einbautiefe | 66 mm (2.6 in) |
| Nominale Belastbarkeit | 110 W |
| Außendurchmesser | 170 mm (6.7 in) |
| Other Details | 4x M6 Mounting Studs with bolts and washers included |
| Schwingspulendurchmesser | 75 mm (3.0 in) |
| Recommended Crossover | 1.0 kHz |
| Diaphragm Material | Titanium |
| Versandkarton | 210x210x190 mm (8.3x8.3x7.5 in) |
| Magnet | Ferrite |
| Inductance | 0.14 mH |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.