208,00 €
In den Warenkorb
B&C Speakers DE620TN - 1.4 Zoll Hochtontreiber - 8 Ohm
The DE618TN is the ferrite magnet version of our premium DE680TN. The diaphragm in this model has been completely redesigned to incorporate a bent edge voice coil former, as well as new dome and surround geometry. These modifications combine to better control diaphragm displacement and deformations, resulting in lower distortion and a smoother higher frequency response above 10kHz. | |
| Throat Diameter | 36 mm (1.4 in) |
| Nominal Impedance | 8 Ω |
| Minimum Impedance | 7.9 Ω |
| Nominal Power Handling | 80 W |
| Continuous Power Handling | 160 W |
| Sensitivity | 107.0 dB |
| Frequency Range | 1.0 - 18.0 kHz |
| Recommended Crossover | 1.2 kHz |
| Voice Coil Diameter | 65 mm (2.5 in) |
| Winding Material | Aluminium |
| Inductance | 0.15 mH |
| Diaphragm Material | Titanium |
| Flux Density | 1.8 T |
| Magnet Material | Neodymium Ring |
| Four M6 holes 90° on 102 mm (4 in) diameter | |
| Overall Diameter | 115 mm (4.5 in) |
| Depth | 52 mm (2.0 in) |
| Net Weight | 1.75 kg (3.85 lb) |
| Shipping Units | 4 |
| Shipping Weight | 7.5 kg (16.53 lb) |
| Shipping Box | 265x135x170 mm (10.43x5.31x6.69 in) |
| Other Details | 4x M6 Mounting Studs with bolts and washers included |
Herstellerinformation
| Marke | B&C Speakers |
|---|---|
| Hersteller | B&C Speakers s.p.a. |
| mail@bcspeakers.com | |
| Telefon | +39 055 65721 |
| Anschrift | Via Poggiomoro 1 - Loc. Vallina, 50012 Bagno a Ripoli (FI) - ITALY |
| Empfindlichkeit (dB) | 107.0 |
|---|---|
| Wicklung besteht aus | Aluminium |
| Diaphragm Material | Titanium |
| Inductance | 0.15 mH |
| Dauerbelastbarkeit | 160 W |
| Schwingspulendurchmesser | 65 mm (2.5 in) |
| Shipping Units | 4 |
| Other Details | 4x M6 Mounting Studs with bolts and washers included |
| Außendurchmesser | 115 mm (4.5 in) |
| Magnet | Neodymium Ring |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| Flux Density | 1.8 T |
| MInimale Impedanz | 7.9 Ω |
| Recommended Crossover | 1.2 kHz |
| Netto Gewicht | 1.75 kg |
| Frequenzbereich | 1.0 - 18.0 kHz |
| Versandkarton | 265x135x170 mm (10.43x5.31x6.69 in) |
| Versandgewicht | 7.5 kg (16.53 lb) |
| Einbautiefe | 52 mm (2.0 in) |
| Throat Diameter | 36 mm (1.4 in) |
| Nominale Belastbarkeit | 80 W |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.