78,60 €
In den Warenkorb
Eighteensound XG14 1.4inch Line Array Horn
ESXG14
- 1.4" entry line-array source
- 10° vertical coverage angle
- Transmission line acoustical design minimizes internal reflections and acoustical losses
- Throat shape optimized for lowering air distortion
- Compact size for high arrayability
- Diecast aluminum construction
The XG14 is a 1.4 inch throat entry line-array waveguide. The specific transmission line acousticaldesign minimizes internal reflections and acoustical losses, while throat shape has beenoptimized for lowering air distortion. The XG14 has been optimised for obtaining a 10° verticaldispertion angle, while the horizontal coverage angle could vary from80° to 120° depending onthe specific cabinet design. The waveguide has been developed to obtain optimumperformances when it willcoupled with 1.4 inch exit Eighteen Sound high frequencycompression drivers.
| Horizontal Coverage | 120 ° Max |
| Recommended Crossover1 | 1,0 kHz |
| Waveguide Material | Die-cast Aluminum |
| Nominal Impedance | 0 Ohm |
| Minimum Impedance | 0,0 Ohm |
| Nominal Power Handling2 | 0 W |
| Continuous Power Handling3 | 0 W |
| Sensitivity4 | 111,0 dB |
| Frequency Range5 | 500,0 - 18,0 kHz |
| Net Weight | 1,0 kg |
Herstellerinformation
| Marke | Eighteensound |
|---|---|
| Hersteller | Eighteen Sound SRL |
| info@eighteensound.it | |
| Telefon | (+39) 0522 1861800 |
| Anschrift | Via Botticelli 8 1 - Loc. Vallina, 42124 Mancasale (Reggio Emilia), Italien |
| Bestseller | TOP 1 Line Array Sources 1.4 Zoll |
|---|---|
| Verkaufsrang | 154 |
| Netto Gewicht | 1.0 kg |
| Recommended Crossover | 1.0 kHz |
| Nominale Impedanz | 0 Ω |
| Frequenzbereich | 500.0 - 18.0 kHz |
| Waveguide Material | Die-cast Aluminum |
| Horizontal Coverage | 120 ° Max |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.