178,00 €
In den Warenkorb
B&C Speakers 8NW51 - 8,0 Zoll Lautsprecher - 8 Ohm
BC8NW51
- 400 W continuous program power capacity
- 51 mm (2 in) copper voice coil
- 70 - 3000 Hz response
- 96.5 dB sensitivity
- Neodymium ring magnet assembly
- Shorting copper cap for extended HF response
- Ventilated voice coil gap for reduced power compression
400 WContinuous power handling. 2.0 in (51 mm)Voice coil diameter. Neodymium RingMagnet material.
| Specifications | |
| Nominal Diameter | 200 mm |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Minimum Impedance | 7,7 Ohm |
| Nominal Power Handling1 | 200 W |
| Continuous Power Handling2 | 400 W |
| Sensitivity3 | 96,5 dB |
| Frequency Range | 70 - 3000 Hz |
| Voice Coil Diameter | 51 mm |
| Winding Material | Copper |
| Former Material | Glass Fibre |
| Winding Depth | 19,0 mm |
| Magnetic Gap Depth | 10,0 mm |
| Flux Density | 1,3 TDesign |
| Surround Shape | Double Roll |
| Cone Shape | Exponential |
| Magnet Material | Neodym |
| Spider | Single |
| Pole Design | T-Pole |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both SidesParameters |
| Resonance Frequency | 74 Hz |
| Re | 5,2 Ohm |
| Qes | 0,19 |
| Qms | 2,7 |
| Qts | 0,17 |
| Vas | 11,0 dm3 |
| Sd | 220,0 cm2 |
| No | 2,4 % |
| Xmax | ± 6,0 mm |
| Xvar | ± 6,0 mm |
| Mms | 28,0 g |
| Bl | 18,9 Txm |
| Le | 0,4 mH |
| EBP | 389 HzMounting and Shipping Info |
| Overall Diameter | 225 mm |
| Bolt Circle Diameter | 210 mm |
| Baffle Cutout Diameter | 187,0 mm |
| Depth | 100 mm |
| Flange and Gasket Thickness | 11 mm |
| Air Volume Occupied by Driver | 1,1 dm3 |
| Net Weight | 3,0 kg |
| Shipping Units | 1 |
| Shipping Weight | 3,45 kg |
| Shipping Box | 255x255x150 mm |
| Recone kit | RCK008NW518Discover more2 hours tes |
Herstellerinformation
| Marke | B&C Speakers |
|---|---|
| Hersteller | B&C Speakers s.p.a. |
| mail@bcspeakers.com | |
| Telefon | +39 055 65721 |
| Anschrift | Via Poggiomoro 1 - Loc. Vallina, 50012 Bagno a Ripoli (FI) - ITALY |
| Qts | 0.1775 |
|---|---|
| Verkaufsrang | 156 |
| BL (Tm) | 18.9 |
| Qes | 0.19 |
| Qms | 2.7 |
| Vas (l) | 11.0 |
| Xmax (mm) | 6.0 |
| Fs (Hz) | 74 |
| Empfindlichkeit (dB) | 96.5 |
| Re (Ohm) | 5.2 |
| Sd (m²) | 0.022 |
| Mms (g) | 28 |
| Le (mH) | 0.4 |
| Flux Density | 1.3 T |
| Versandgewicht | 3.45 kg (7.61 lb) |
| Nominaler Durchmesser | 200 mm (8.0 in) |
| Wicklung besteht aus | Copper |
| Magnetic Gap Depth | 10.0 mm (0.4 in) |
| Außendurchmesser | 225 mm (8.8 in) |
| Versandkarton | 255x255x150 mm (10.04x10.04x5.91 in) |
| Flange and Gasket Thickness | 11 mm (0.4 in) |
| Shipping Units | 1 |
| Frequenzbereich | 70 - 3000 Hz |
| Lochkreisdurchmesser | 210 mm (8.3 in) |
| MInimale Impedanz | 7.7 Ω |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| Winding Depth | 19.0 mm (0.73 in) |
| Magnet | Neodymium Ring |
| ?0 | 2.4 % |
| Netto Gewicht | 3.0 kg |
| Air Volume Occupied by Driver | 1.1 dm3 (0.04 ft3) |
| Former Material | Glass Fibre |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Pole Design | T-Pole |
| Nominale Belastbarkeit | 200 W |
| Schallwandausschnitt | 187.0 mm (7.4 in) |
| XVar | ± 6.0 mm |
| Recone kit | RCK008NW518 |
| EBP | 389 Hz |
| Surround Shape | Double Roll |
| Schwingspulendurchmesser | 51 mm (2.0 in) |
| Einbautiefe | 100 mm (4.0 in) |
| Cone Shape | Exponential |
| Spider | Single |
| Dauerbelastbarkeit | 400 W |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.