285,10 €
In den Warenkorb
Eighteensound HD2080T 2inch Hochtontreiber 8 Ohm
ESHD2080T
- 109 dB SPL 1W / 1m average sensitivity
- 2 inch exit throat
- 3 inch edgewound aluminum voice coil
- 200W program power handling
- Polyethilene - Titanium diaphragm assembly
- Copper shorting ring on pole pieces
The HD2080T 2-inch exit high frequency compression driver has been designed for use in high quality installed audio systems, where weight is not the key issue. The motor structure, throughout the precisely coherent phase plug with 3 circumferential slots and copper ring on the pole piece, reduces inductance effects and distortion. Four top plate air ducts have been designed to act as a loading chamber for the diaphragm, implementing mid band distortion and response figures. The HD2080T diaphragm assembly is composed of a titanium dome sandwiched to a proprietary treated polyester suspension unit. It has been designed to maintain low resonance, lowering the minimum crossover point value at 1,2kHz. Thanks to its physical properties, the proprietary treated Nomex former has a 30% higher value of tensile elongation at a working operative temperature (200°C) when compared to Kapton. This feature enables proper energy transfer control from the voice coil to the dome in real working conditions. Moreover, this proprietary former material is also suitable to for use in higher moisture content environments. The HD2080T powerful ceramic magnet assembly has been designed to obtain 16KGauss in the gap. Excellent heat dissipation and thermal exchange are guaranteed by the direct contact between the magnetic structure and the aluminum cover which leads to a lower power compression value.
| Throat Diameter | 51 mm |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Minimum Impedance | 8,0 Ohm |
| Nominal Power Handling1 | 100 W |
| Continuous Power Handling2 | 200 W |
| Sensitivity3 | 109,0 dB |
| Frequency Range | 0,5 - 20,0 kHz |
| Recommended Crossover4 | 0,8 kHz |
| Voice Coil Diameter | 75 mm |
| Winding Material | Aluminum |
| Inductance | 1,8 mH |
| Diaphragm Material | Titanium - Pen |
| Magnet Material | Ferrite |
| Overall Diameter | 169 mm |
| Depth | 75 mm |
| Net Weight | 5,2 kg |
| Shipping Weight | 5,3 kg |
| Shipping Box | 185x170x85 mm |
Herstellerinformation
| Marke | Eighteensound |
|---|---|
| Hersteller | Eighteen Sound SRL |
| info@eighteensound.it | |
| Telefon | (+39) 0522 1861800 |
| Anschrift | Via Botticelli 8 1 - Loc. Vallina, 42124 Mancasale (Reggio Emilia), Italien |
| Verkaufsrang | 156 |
|---|---|
| Empfindlichkeit (dB) | 109.0 |
| Einbautiefe | 75 mm (2.95 in) |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| Magnet | Ferrite |
| MInimale Impedanz | 8.0 Ω |
| Versandkarton | 185x170x85 mm (7.28x6.69x3.35 in) |
| Inductance | 1.8 mH |
| Throat Diameter | 51 mm (2.0 in) |
| Nominale Belastbarkeit | 100 W |
| Außendurchmesser | 169 mm (6.65 in) |
| Versandgewicht | 5.3 kg (11.68 lb) |
| Dauerbelastbarkeit | 200 W |
| Recommended Crossover | 0.8 kHz |
| Schwingspulendurchmesser | 75 mm (3.0 in) |
| Wicklung besteht aus | Aluminum |
| Frequenzbereich | 0.5 - 20.0 kHz |
| Netto Gewicht | 5.2 kg |
| Diaphragm Material | Titanium - Pen |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.