561,70 €
In den Warenkorb
Eighteensound 15NLW4500 15inch Lautsprecher Chassis 4 Ohm
ES15NLW4500-4
- ??115mm (4.5in) Inte??rleaved Sandwich Voice coil (ISV)
- Weather protected cone and plates
- Great heat dissipation capability
- Ultra linear suspension system
- Neo motor for high power and very efficient thermal
- exchange
- Single demodulating ring (SDR) for distortion reduction and maximum SPL
| Nominal Impedance | 4 Ohm |
| Minimum Impedance | 3,7 Ohm |
| Nominal Power Handling1 | 1500 W |
| Continuous Power Handling2 | 3000 W |
| Sensitivity3 | 96,6 dB |
| Frequency Range | 40 - 1000 Hz |
| Voice Coil Diameter | 115 mm |
| Recommended Enclosure | 50,0 dm3 |
| Recommended Tuning | 45 Hz |
| Resonance Frequency | 35 Hz |
| Re | 3,0 Ohm |
| Qes | 0,21 |
| Qms | 6,38 |
| Qts | 0,2 |
| Vas | 126,0 dm3 |
| Sd | 881,0 cm2 |
| No | 2,13 % |
| Xmax | 14,5 mm |
| Maximum Excursion | 12,0 mm |
| Mms | 198,0 g |
| Bl | 24,4 Txm |
| Le | 1,1 mH |
| EBP | 166 Hz |
| Overall Diameter | 393 mm |
| Bolt Circle Diameter | 371 mm |
| Baffle Cutout Diameter | 356,0 mm |
| Depth | 199 mm |
| Flange and Gasket Thickness | 15 mm |
| Net Weight | 11,4 kg |
| Shipping Weight | 12,0 kg |
Herstellerinformation
| Marke | Eighteensound |
|---|---|
| Hersteller | Eighteen Sound SRL |
| info@eighteensound.it | |
| Telefon | (+39) 0522 1861800 |
| Anschrift | Via Botticelli 8 1 - Loc. Vallina, 42124 Mancasale (Reggio Emilia), Italien |
| Qts | 0.2033 |
|---|---|
| Verkaufsrang | 155 |
| BL (Tm) | 24.4 |
| Qes | 0.21 |
| Qms | 6.38 |
| Vas (l) | 126.0 |
| Xmax (mm) | 14.5 |
| Fs (Hz) | 35 |
| Empfindlichkeit (dB) | 96.6 |
| Re (Ohm) | 3 |
| Sd (m²) | 0.0881 |
| Mms (g) | 198 |
| Le (mH) | 1.1 |
| Nominale Impedanz | 4 Ω |
| Frequenzbereich | 40 - 1000 Hz |
| XVar | 12.0 mm |
| Schallwandausschnitt | 356.0 mm (14.02 in) |
| Versandgewicht | 12.6 kg (27.78 lb) |
| Tuning Frequenz | 45 Hz |
| Recommended Enclosure | 50.0 dm3 (1.77 ft3) |
| Lochkreisdurchmesser | 371 mm (14.61 in) |
| ?0 | 2.13 % |
| Außendurchmesser | 393 mm (15.47 in) |
| Schwingspulendurchmesser | 115 mm (4.53 in) |
| Einbautiefe | 199 mm (7.83 in) |
| MInimale Impedanz | 3.7 Ω |
| EBP | 166 Hz |
| Flange and Gasket Thickness | 15 mm (0.61 in) |
| Dauerbelastbarkeit | 3000 W |
| Netto Gewicht | 11.4 kg |
| Nominale Belastbarkeit | 1500 W |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.