100,00 €
In den Warenkorb
B&C Speakers 5MDN38 - 5,0 Zoll Lautsprecher - 8 Ohm
BC5MDN38
- 200 W continuous program power capacity
- 38 mm (1.5 in) aluminium voice coil
- 240 - 10000 Hz response
- 96 dB sensitivity
- Shorting copper cap for extended HF response
200 WContinuous power handling. 1.5 in (38 mm)Voice coil diameter. Neodymium RingMagnet material.
| Specifications | |
| Nominal Diameter | 127 mm |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Minimum Impedance | 7,0 Ohm |
| Nominal Power Handling1 | 100 W |
| Continuous Power Handling2 | 200 W |
| Sensitivity3 | 96,0 dB |
| Frequency Range | 240 - 10000 Hz |
| Voice Coil Diameter | 38 mm |
| Winding Material | Aluminium |
| Former Material | Glass Fibre |
| Winding Depth | 10,0 mm |
| Magnetic Gap Depth | 6,0 mm |
| Flux Density | 1,25 TDesign |
| Surround Shape | Triple Roll |
| Cone Shape | Exponential |
| Magnet Material | Neodym |
| Spider | Single |
| Pole Design | Straight Pole |
| Woofer Cone Treatment | WP Waterproof Front SideParameters4 |
| Resonance Frequency | 240 Hz |
| Re | 5,6 Ohm |
| Qes | 0,54 |
| Qms | 2,6 |
| Qts | 0,45 |
| Vas | 0,6 dm3 |
| Sd | 95,0 cm2 |
| No | 1,7 % |
| Xmax | ± 3,5 mm |
| Xvar | ± 2,5 mm |
| Mms | 9,0 g |
| Bl | 11,5 Txm |
| Le | 0,4 mH |
| EBP | 444 HzMounting and Shipping Info |
| Overall Diameter | 155 mm |
| Bolt Circle Diameter | 142 mm |
| Baffle Cutout Diameter | 122,0 mm |
| Depth | 75 mm |
| Flange and Gasket Thickness | 9 mm |
| Air Volume Occupied by Driver | 0,35 dm3 |
| Net Weight | 0,85 kg |
| Shipping Units | 1 |
| Shipping Weight | 1,05 kg |
| Shipping Box | 210x210x125 mm |
| Recone kit | RCK005MDN388Discover more2 hours te |
Herstellerinformation
| Marke | B&C Speakers |
|---|---|
| Hersteller | B&C Speakers s.p.a. |
| mail@bcspeakers.com | |
| Telefon | +39 055 65721 |
| Anschrift | Via Poggiomoro 1 - Loc. Vallina, 50012 Bagno a Ripoli (FI) - ITALY |
| Qts | 0.4471 |
|---|---|
| Verkaufsrang | 134 |
| BL (Tm) | 11.5 |
| Qes | 0.54 |
| Qms | 2.6 |
| Vas (l) | 0.6 |
| Xmax (mm) | 3.5 |
| Fs (Hz) | 240 |
| Empfindlichkeit (dB) | 96.0 |
| Re (Ohm) | 5.6 |
| Sd (m²) | 0.0095 |
| Mms (g) | 9 |
| Le (mH) | 0.4 |
| Former Material | Glass Fibre |
| Recone kit | RCK005MDN388 |
| Dauerbelastbarkeit | 200 W |
| XVar | ± 2.5 mm |
| Magnetic Gap Depth | 6.0 mm (0.24 in) |
| Pole Design | Straight Pole |
| Außendurchmesser | 155 mm (6.1 in) |
| Surround Shape | Triple Roll |
| Magnet | Neodymium Ring |
| Air Volume Occupied by Driver | 0.35 dm3 (0.01 ft3) |
| Schallwandausschnitt | 122.0 mm (4.8 in) |
| Versandkarton | 210x210x125 mm (8.27x8.27x4.92 in) |
| MInimale Impedanz | 7.0 Ω |
| Spider | Single |
| Einbautiefe | 75 mm (2.95 in) |
| ?0 | 1.7 % |
| Nominale Belastbarkeit | 100 W |
| Schwingspulendurchmesser | 38 mm (1.5 in) |
| Flange and Gasket Thickness | 9 mm (0.35 in) |
| Versandgewicht | 1.05 kg (2.31 lb) |
| Netto Gewicht | 0.85 kg |
| Shipping Units | 1 |
| EBP | 444 Hz |
| Lochkreisdurchmesser | 142 mm (5.6 in) |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| Cone Shape | Exponential |
| Frequenzbereich | 240 - 10000 Hz |
| Winding Depth | 10.0 mm (0.4 in) |
| Flux Density | 1.25 T |
| Woofer Cone Treatment | WP Waterproof Front Side |
| Nominaler Durchmesser | 127 mm (5.0 in) |
| Wicklung besteht aus | Aluminium |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.