548,00 €
In den Warenkorb
B&C Speakers 21SW115 - 21,0 Zoll Lautsprecher - 8 Ohm
BC21SW115
- 3400 W continuous program power capacity
- 116 mm (4.5 in) split winding copper voice coil
- 30 - 1000 Hz response
- 97 dB sensitivity
- 60 mm peak-to-peak excursion before damage
- Neodymium magnet allows a very high force factor and linear excursion
- Double silicone spider with optimized compliance
- Ventilated voice coil gap for reduced power compression
- Aluminium demodulating ring for very low distortion
3400 WContinuous power handling. 4.5 in (116 mm)Voice coil diameter. Neodymium Inside SlugMagnet material.
| Specifications | |
| Nominal Diameter | 530 mm |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Minimum Impedance | 6,2 Ohm |
| Nominal Power Handling1 | 1700 W |
| Continuous Power Handling2 | 3400 W |
| Sensitivity3 | 97,0 dB |
| Frequency Range | 30 - 1000 Hz |
| Voice Coil Diameter | 116 mm |
| Winding Material | Copper |
| Former Material | Glass Fibre |
| Winding Depth | 34,0 mm |
| Magnetic Gap Depth | 14,0 mm |
| Flux Density | 1,15 TDesign |
| Surround Shape | Triple Roll |
| Cone Shape | Radial |
| Magnet Material | Neodym |
| Spider | Double Silicone |
| Pole Design | T-Pole |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Recommended Enclosure | 250,0 dm3 |
| Recommended Tuning | 32 HzParameters4 |
| Resonance Frequency | 30 Hz |
| Re | 5,4 Ohm |
| Qes | 0,39 |
| Qms | 10,9 |
| Qts | 0,37 |
| Vas | 318,0 dm3 |
| Sd | 1680,0 cm2 |
| No | 2,2 % |
| Xmax | ± 14,0 mm |
| Xvar | ± 16,0 mm |
| Mms | 342,0 g |
| Bl | 30,1 Txm |
| Le | 2,1 mH |
| EBP | 76 HzMounting and Shipping Info |
| Overall Diameter | 547 mm |
| Bolt Circle Diameter | 527 mm |
| Baffle Cutout Diameter | 503,0 mm |
| Depth | 249 mm |
| Flange and Gasket Thickness | 14 mm |
| Air Volume Occupied by Driver | 15,0 dm3 |
| Net Weight | 14,0 kg |
| Shipping Units | 1 |
| Shipping Weight | 16,3 kg |
| Shipping Box | 570x570x320 mm |
| Recone kit | RCK21SW1158Discover more2 hours tes |
Herstellerinformation
| Marke | B&C Speakers |
|---|---|
| Hersteller | B&C Speakers s.p.a. |
| mail@bcspeakers.com | |
| Telefon | +39 055 65721 |
| Anschrift | Via Poggiomoro 1 - Loc. Vallina, 50012 Bagno a Ripoli (FI) - ITALY |
| Qts | 0.3765 |
|---|---|
| Verkaufsrang | 157 |
| BL (Tm) | 30.1 |
| Qes | 0.39 |
| Qms | 10.9 |
| Vas (l) | 318.0 |
| Xmax (mm) | 14.0 |
| Fs (Hz) | 30 |
| Empfindlichkeit (dB) | 97.0 |
| Re (Ohm) | 5.4 |
| Sd (m²) | 0.168 |
| Mms (g) | 342 |
| Le (mH) | 2.1 |
| Recone kit | RCK21SW1158 |
| Dauerbelastbarkeit | 3400 W |
| Surround Shape | Triple Roll |
| EBP | 76 Hz |
| Nominaler Durchmesser | 530 mm (21.0 in) |
| Spider | Double Silicone |
| Air Volume Occupied by Driver | 15.0 dm3 (0.53 ft3) |
| Magnetic Gap Depth | 14.0 mm (0.55 in) |
| Winding Depth | 34.0 mm (1.34 in) |
| Flux Density | 1.15 T |
| Wicklung besteht aus | Copper |
| Lochkreisdurchmesser | 527 mm (20.7 in) |
| Shipping Units | 1 |
| Pole Design | T-Pole |
| Recommended Enclosure | 250.0 dm3 (8.83 ft3) |
| Magnet | Neodymium Inside Slug |
| XVar | ± 16.0 mm |
| Cone Shape | Radial |
| MInimale Impedanz | 6.2 Ω |
| Versandgewicht | 16.3 kg (35.94 lb) |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Einbautiefe | 249 mm (9.8 in) |
| Netto Gewicht | 14.0 kg |
| Frequenzbereich | 30 - 1000 Hz |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| ?0 | 2.2 % |
| Schallwandausschnitt | 503.0 mm (19.8 in) |
| Versandkarton | 570x570x320 mm (22.44x22.44x12.60 in) |
| Tuning Frequenz | 32 Hz |
| Außendurchmesser | 547 mm (21.5 in) |
| Nominale Belastbarkeit | 1700 W |
| Former Material | Glass Fibre |
| Schwingspulendurchmesser | 116 mm (4.5 in) |
| Flange and Gasket Thickness | 14 mm (0.53 in) |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.