1.245,00 €
In den Warenkorb
B&C Speakers 21IPAL - 21 Zoll Lautsprecher - 1 Ohm
When used with the Powersoft IPAL power amp modules, the 21PAL can provide extreme output in a very small, dependable package. For more information, visit the Powersoft Website. | |
| Nominal Diameter | 530 mm (21.0 in) |
| Nominal Impedance | 1 Ω |
| Minimum Impedance | 1.1 Ω |
| Nominal Power Handling | 2500 W |
| Continuous Power Handling | 5000 W |
| Sensitivity | 99.0 dB |
| Frequency Range | 37 - 1000 Hz |
| Voice Coil Diameter | 153 mm (6.0 in) |
| Winding Material | Aluminium |
| Former Material | Glass Fibre |
| Winding Depth | 48.0 mm (1.9 in) |
| Magnetic Gap Depth | 18.0 mm (0.7 in) |
| Flux Density | 1.35 T |
| Surround Shape | Triple Roll |
| Cone Shape | Radial |
| Magnet Material | Neodymium Inside Slug |
| Spider | Double Silicone |
| Pole Design | T-Pole |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Recommended Enclosure | 200.0 dm3 (7.06 ft3) |
| Recommended Tuning | 40 Hz |
| Resonance Frequency | 37 Hz |
| Re | 0.7 Ω |
| Qes | 0.22 |
| Qms | 4.9 |
| Qts | 0.21 |
| Vas | 155.0 dm3 (5.47 ft3) |
| Sd | 1680.0 cm2 (260.4 in2) |
| η₀ | 3.2 % |
| Xmax | ± 22.0 mm |
| Xvar | ± 15.0 mm |
| Mms | 487.0 g |
| Bl | 19.1 Txm |
| Le | 0.5 mH |
| EBP | 168 Hz |
| Overall Diameter | 547 mm (21.5 in) |
| Bolt Circle Diameter | 527 mm (20.7 in) |
| Baffle Cutout Diameter | 508.0 mm (20.0 in) |
| Depth | 269 mm (10.59 in) |
| Flange and Gasket Thickness | 13 mm (0.51 in) |
| Air Volume Occupied by Horn | 16.0 dm3 (0.56 ft3) |
| Net Weight | 22.0 kg (48.5 lb) |
| Shipping Units | 1 |
| Shipping Weight | 24.3 kg (53.57 lb) |
| Shipping Box | 570x570x320 mm (22.44x22.44x12.60 in) |
| Recone kit | RCK21IPAL |
Herstellerinformation
| Marke | B&C Speakers |
|---|---|
| Hersteller | B&C Speakers s.p.a. |
| mail@bcspeakers.com | |
| Telefon | +39 055 65721 |
| Anschrift | Via Poggiomoro 1 - Loc. Vallina, 50012 Bagno a Ripoli (FI) - ITALY |
| Qts | 0.2105 |
|---|---|
| BL (Tm) | 19.1 |
| Qes | 0.22 |
| Qms | 4.9 |
| Vas (l) | 155.0 |
| Xmax (mm) | 22.0 |
| Fs (Hz) | 37 |
| Empfindlichkeit (dB) | 99.0 |
| Re (Ohm) | 0.7 |
| Sd (m²) | 0.168 |
| Mms (g) | 487 |
| Le (mH) | 0.5 |
| Wicklung besteht aus | Aluminium |
| EBP | 168 Hz |
| Tuning Frequenz | 40 Hz |
| Lochkreisdurchmesser | 527 mm (20.7 in) |
| ?0 | 3.2 % |
| Flange and Gasket Thickness | 13 mm (0.51 in) |
| Frequenzbereich | 37 - 1000 Hz |
| Außendurchmesser | 547 mm (21.5 in) |
| Schwingspulendurchmesser | 153 mm (6.0 in) |
| Schallwandausschnitt | 508.0 mm (20.0 in) |
| Surround Shape | Triple Roll |
| Flux Density | 1.35 T |
| Former Material | Glass Fibre |
| Einbautiefe | 269 mm (10.59 in) |
| Magnet | Neodymium Inside Slug |
| Shipping Units | 1 |
| Nominale Impedanz | 1 Ω |
| Air Volume Occupied by Horn | 16.0 dm3 (0.56 ft3) |
| MInimale Impedanz | 1.1 Ω |
| Versandkarton | 570x570x320 mm (22.44x22.44x12.60 in) |
| XVar | ± 15.0 mm |
| Cone Shape | Radial |
| Nominaler Durchmesser | 530 mm (21.0 in) |
| Nominale Belastbarkeit | 2500 W |
| Spider | Double Silicone |
| Netto Gewicht | 22.0 kg |
| Pole Design | T-Pole |
| Winding Depth | 48.0 mm (1.9 in) |
| Recone kit | RCK21IPAL |
| Dauerbelastbarkeit | 5000 W |
| Recommended Enclosure | 200.0 dm3 (7.06 ft3) |
| Versandgewicht | 24.3 kg (53.57 lb) |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Magnetic Gap Depth | 18.0 mm (0.7 in) |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.