174,00 €
In den Warenkorb
B&C Speakers DE502 - 1,0 Zoll Hochtontreiber - 8 Ohm
BCDE502
- 100 W continuous program power capacity
- 1' horn throat diameter
- 44 mm (1.7 in) aluminium voice coil
- Titanium diaphragm
- 1000 - 18000 Hz response
- 107 dB sensitivity
- Optimized Neodymium magnet assembly
- Shorting copper cap for extended HF response
100 WContinuous power handling. 1.7 in (44 mm)Voice coil diameter. TitaniumDiaphragm material. 1.0 in (25 mm)Throat diameter. The DE502 replaces the well established DE500. The full titanium diaphragm used in the DE502 has been updated with new geometry to significantly lower distortion, while improving the stability and reliability of the driver. Most other specifications and the sonic signature are quite similar to the DE500..
| Specifications1 | |
| Throat Diameter | 25 mm |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Minimum Impedance | 7,3 Ohm |
| Nominal Power Handling2 | 50 W |
| Continuous Power Handling3 | 100 W |
| Sensitivity4 | 107,0 dB |
| Frequency Range | 1,0 - 18,0 kHz |
| Recommended Crossover5 | 1,5 kHz |
| Voice Coil Diameter | 44 mm |
| Winding Material | Aluminium |
| Inductance | 0,12 mH |
| Diaphragm Material | Titanium |
| Flux Density | 1,9 T |
| Magnet Material | Neodym |
| Overall Diameter | 102 mm |
| Depth | 51 mm |
| Net Weight | 1,4 kg |
| Shipping Units | 8 |
| Shipping Weight | 11,85 kg |
| Shipping Box | 235x235x165 mm |
| Other Details | 3x M6 Mounting Studs with bolts and |
Herstellerinformation
| Marke | B&C Speakers |
|---|---|
| Hersteller | B&C Speakers s.p.a. |
| mail@bcspeakers.com | |
| Telefon | +39 055 65721 |
| Anschrift | Via Poggiomoro 1 - Loc. Vallina, 50012 Bagno a Ripoli (FI) - ITALY |
| Verkaufsrang | 155 |
|---|---|
| Empfindlichkeit (dB) | 107.0 |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| Versandgewicht | 11.85 kg (26.12 lb) |
| Diaphragm Material | Titanium |
| Dauerbelastbarkeit | 100 W |
| Throat Diameter | 25 mm (1.0 in) |
| Other Details | 3x M6 Mounting Studs with bolts and washers included |
| MInimale Impedanz | 7.3 Ω |
| Außendurchmesser | 102 mm (4.0 in) |
| Nominale Belastbarkeit | 50 W |
| Schwingspulendurchmesser | 44 mm (1.7 in) |
| Inductance | 0.12 mH |
| Recommended Crossover | 1.5 kHz |
| Netto Gewicht | 1.4 kg |
| Einbautiefe | 51 mm (2.0 in) |
| Shipping Units | 8 |
| Frequenzbereich | 1.0 - 18.0 kHz |
| Flux Density | 1.9 T |
| Wicklung besteht aus | Aluminium |
| Magnet | Neodymium Ring |
| Versandkarton | 235x235x165 mm (9.25x9.25x6.50 in) |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.