126,00 €
In den Warenkorb
B&C Speakers 5NSM38 - 5-0 Lautsprecher - 8 Ohm
For simplified cabinet assembly and efficient thermal transfer to the air, our NSM series of sealed back midranges feature a cast aluminum sealed chassis, high strength neodymium motor, and large internal volume for good low frequency performance. Large voice coils provide power handling, while careful selection of suspension and cone components results in exceptional sensitivity. These dedicated narrow-bandwidth midranges offer the lowest distortion at given output of any midrange available. | |
| Nominal Diameter | 127 mm (5.0 in) |
| Nominal Impedance | 8 Ω |
| Minimum Impedance | 6.3 Ω |
| Nominal Power Handling | 110 W |
| Continuous Power Handling | 220 W |
| Sensitivity | 99.0 dB |
| Frequency Range | 300 - 3500 Hz |
| Voice Coil Diameter | 38 mm (1.5 in) |
| Winding Material | Aluminium |
| Former Material | Glass Fibre |
| Winding Depth | 7.0 mm (0.29 in) |
| Magnetic Gap Depth | 6.0 mm (0.24 in) |
| Flux Density | 1.45 T |
| Surround Shape | Double Roll |
| Cone Shape | Radial |
| Magnet Material | Neodymium Ring |
| Spider | Single |
| Pole Design | T-Pole |
| Woofer Cone Treatment | WP Waterproof Front Side |
| Resonance Frequency | 300 Hz |
| Re | 5.3 Ω |
| Qes | 0.99 |
| Qms | 4.1 |
| Qts | 0.79 |
| Vas | 0.3 dm3 (0.01 ft3) |
| Sd | 95.0 cm2 (14.73 in2) |
| η₀ | 1.15 % |
| Xmax | ± 2.2 mm |
| Xvar | ± 3.0 mm |
| Mms | 9.0 g |
| Bl | 10.1 Txm |
| Le | 0.15 mH |
| EBP | 303 Hz |
| Overall Diameter | 157 mm (6.18 in) |
| Bolt Circle Diameter | 142 mm (5.59 in) |
| Baffle Cutout Diameter | 122.0 mm (4.8 in) |
| Depth | 108 mm (4.25 in) |
| Flange and Gasket Thickness | 9 mm (0.35 in) |
| Air Volume Occupied by Driver | 1.2 dm3 (0.04 ft3) |
| Net Weight | 1.37 kg (3.02 lb) |
| Shipping Units | 1 |
| Shipping Weight | 1.82 kg (4.01 lb) |
| Shipping Box | 255x255x150 mm (10.04x10.04x5.91 in) |
| Recone kit | RCK005NSM388 |
Herstellerinformation
| Marke | B&C Speakers |
|---|---|
| Hersteller | B&C Speakers s.p.a. |
| mail@bcspeakers.com | |
| Telefon | +39 055 65721 |
| Anschrift | Via Poggiomoro 1 - Loc. Vallina, 50012 Bagno a Ripoli (FI) - ITALY |
| Qts | 0.7974 |
|---|---|
| Verkaufsrang | 156 |
| BL (Tm) | 10.1 |
| Qes | 0.99 |
| Qms | 4.1 |
| Vas (l) | 0.3 |
| Xmax (mm) | 2.2 |
| Fs (Hz) | 300 |
| Empfindlichkeit (dB) | 99.0 |
| Re (Ohm) | 5.3 |
| Sd (m²) | 0.0095 |
| Mms (g) | 9 |
| Le (mH) | 0.15 |
| Wicklung besteht aus | Aluminium |
| Lochkreisdurchmesser | 142 mm (5.59 in) |
| Woofer Cone Treatment | WP Waterproof Front Side |
| Nominaler Durchmesser | 127 mm (5.0 in) |
| XVar | ± 3.0 mm |
| Dauerbelastbarkeit | 220 W |
| Air Volume Occupied by Driver | 1.2 dm3 (0.04 ft3) |
| Versandkarton | 255x255x150 mm (10.04x10.04x5.91 in) |
| Flange and Gasket Thickness | 9 mm (0.35 in) |
| Frequenzbereich | 300 - 3500 Hz |
| Schwingspulendurchmesser | 38 mm (1.5 in) |
| Shipping Units | 1 |
| Surround Shape | Double Roll |
| MInimale Impedanz | 6.3 Ω |
| Magnet | Neodymium Ring |
| Spider | Single |
| Winding Depth | 7.0 mm (0.29 in) |
| Schallwandausschnitt | 122.0 mm (4.8 in) |
| Versandgewicht | 1.82 kg (4.01 lb) |
| Pole Design | T-Pole |
| Cone Shape | Radial |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| ?0 | 1.15 % |
| Außendurchmesser | 157 mm (6.18 in) |
| Recone kit | RCK005NSM388 |
| Former Material | Glass Fibre |
| Einbautiefe | 108 mm (4.25 in) |
| Magnetic Gap Depth | 6.0 mm (0.24 in) |
| Nominale Belastbarkeit | 110 W |
| Netto Gewicht | 1.37 kg |
| Flux Density | 1.45 T |
| EBP | 303 Hz |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.