107,10 €
In den Warenkorb
B&C Speakers 8NDL51 - 8,0 Zoll Lautsprecher - 8 Ohm
BC8NDL51
- 51 mm (2 in) copper voice coil
- 65 - 3000 Hz response
- 94 dB sensitivity
- Neodymium magnet allows a very light yet powerful motor assembly
- Shorting copper cap for extended HF response
- 400 W continuous program power capacity
- Ventilated voice coil gap for reduced power compression
400 WContinuous power handling. 2.0 in (51 mm)Voice coil diameter. Neodymium Inside SlugMagnet material.
| Specifications | |
| Nominal Diameter | 200 mm |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Minimum Impedance | 6,6 Ohm |
| Nominal Power Handling1 | 200 W |
| Continuous Power Handling2 | 400 W |
| Sensitivity3 | 94,0 dB |
| Frequency Range | 65 - 3000 Hz |
| Voice Coil Diameter | 51 mm |
| Winding Material | Copper |
| Former Material | Glass Fibre |
| Winding Depth | 17,0 mm |
| Magnetic Gap Depth | 8,0 mm |
| Flux Density | 1,05 TDesign |
| Surround Shape | Double Roll |
| Cone Shape | Exponential |
| Magnet Material | Neodym |
| Spider | Single |
| Pole Design | Straight Pole |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Recommended Enclosure | 14,0 dm3 |
| Recommended Tuning | 65 HzParameters4 |
| Resonance Frequency | 66 Hz |
| Re | 5,3 Ohm |
| Qes | 0,41 |
| Qms | 3,6 |
| Qts | 0,37 |
| Vas | 14,0 dm3 |
| Sd | 220,0 cm2 |
| No | 1,0 % |
| Xmax | ± 7,0 mm |
| Xvar | ± 7,0 mm |
| Mms | 28,0 g |
| Bl | 12,4 Txm |
| Le | 0,5 mH |
| EBP | 160 HzMounting and Shipping Info |
| Overall Diameter | 225 mm |
| Bolt Circle Diameter | 210 mm |
| Baffle Cutout Diameter | 187,0 mm |
| Depth | 90 mm |
| Flange and Gasket Thickness | 11 mm |
| Air Volume Occupied by Driver | 1,1 dm3 |
| Net Weight | 1,8 kg |
| Shipping Units | 1 |
| Shipping Weight | 2,25 kg |
| Shipping Box | 255x255x150 mm |
| Recone kit | RCK008NDL518Discover more2 hours te |
Herstellerinformation
| Marke | B&C Speakers |
|---|---|
| Hersteller | B&C Speakers s.p.a. |
| mail@bcspeakers.com | |
| Telefon | +39 055 65721 |
| Anschrift | Via Poggiomoro 1 - Loc. Vallina, 50012 Bagno a Ripoli (FI) - ITALY |
| Qts | 0.3681 |
|---|---|
| Verkaufsrang | 147 |
| BL (Tm) | 12.4 |
| Qes | 0.41 |
| Qms | 3.6 |
| Vas (l) | 14.0 |
| Xmax (mm) | 7.0 |
| Fs (Hz) | 66 |
| Empfindlichkeit (dB) | 94.0 |
| Re (Ohm) | 5.3 |
| Sd (m²) | 0.022 |
| Mms (g) | 28 |
| Le (mH) | 0.5 |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Recommended Enclosure | 14.0 dm3 (0.49 ft3) |
| MInimale Impedanz | 6.6 Ω |
| Tuning Frequenz | 65 Hz |
| Shipping Units | 1 |
| Pole Design | Straight Pole |
| Surround Shape | Double Roll |
| Cone Shape | Exponential |
| Former Material | Glass Fibre |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| Versandkarton | 255x255x150 mm (10.04x10.04x5.91 in) |
| EBP | 160 Hz |
| Magnetic Gap Depth | 8.0 mm (0.31 in) |
| Schallwandausschnitt | 187.0 mm (7.4 in) |
| Einbautiefe | 90 mm (3.5 in) |
| Wicklung besteht aus | Copper |
| Nominaler Durchmesser | 200 mm (8.0 in) |
| XVar | ± 7.0 mm |
| Nominale Belastbarkeit | 200 W |
| Flange and Gasket Thickness | 11 mm (0.4 in) |
| Schwingspulendurchmesser | 51 mm (2.0 in) |
| Winding Depth | 17.0 mm (0.65 in) |
| Frequenzbereich | 65 - 3000 Hz |
| Spider | Single |
| Magnet | Neodymium Inside Slug |
| Dauerbelastbarkeit | 400 W |
| Versandgewicht | 2.25 kg (4.96 lb) |
| Außendurchmesser | 225 mm (8.8 in) |
| Lochkreisdurchmesser | 210 mm (8.3 in) |
| Recone kit | RCK008NDL518 |
| Flux Density | 1.05 T |
| Netto Gewicht | 1.8 kg |
| Air Volume Occupied by Driver | 1.1 dm3 (0.04 ft3) |
| ?0 | 1.0 % |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.