97,00 €
In den Warenkorb
B&C Speakers 8CL51 - 8,0 Zoll Lautsprecher - 8 Ohm
BC8CL51
- 400 W continuous program power capacity
- 51 mm (2 in) copper voice coil
- 70 - 5000 Hz response
- 94 dB sensitivity
- Neodymium magnet allows a very light yet powerful motor assembly
- Shorting copper cap for extended HF response
400 WContinuous power handling. 2.0 in (51 mm)Voice coil diameter. Neodymium Inside SlugMagnet material.
| Specifications | |
| Nominal Diameter | 200 mm |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Minimum Impedance | 6,3 Ohm |
| Nominal Power Handling1 | 200 W |
| Continuous Power Handling2 | 400 W |
| Sensitivity3 | 94,0 dB |
| Frequency Range | 70 - 5000 Hz |
| Voice Coil Diameter | 51 mm |
| Winding Material | Copper |
| Former Material | Glass Fibre |
| Winding Depth | 17,0 mm |
| Magnetic Gap Depth | 8,0 mm |
| Flux Density | 1,15 TDesign |
| Surround Shape | Double Roll |
| Cone Shape | Exponential |
| Magnet Material | Neodym |
| Spider | Single |
| Pole Design | Straight Pole |
| Woofer Cone Treatment | WP Waterproof Front Side |
| Recommended Enclosure | 17,0 dm3 |
| Recommended Tuning | 63 HzParameters4 |
| Resonance Frequency | 69 Hz |
| Re | 5,1 Ohm |
| Qes | 0,44 |
| Qms | 5,6 |
| Qts | 0,41 |
| Vas | 12,5 dm3 |
| Sd | 220,0 cm2 |
| No | 0,9 % |
| Xmax | ± 6,5 mm |
| Xvar | ± 6,0 mm |
| Mms | 29,0 g |
| Bl | 12,0 Txm |
| Le | 0,5 mH |
| EBP | 156 HzMounting and Shipping Info |
| Overall Diameter | 209 mm |
| Bolt Circle Diameter | 199 mm |
| Baffle Cutout Diameter | 186,0 mm |
| Depth | 96 mm |
| Flange and Gasket Thickness | 9 mm |
| Air Volume Occupied by Driver | 1,1 dm3 |
| Net Weight | 1,25 kg |
| Shipping Units | 1 |
| Shipping Weight | 1,7 kg |
| Shipping Box | 255x255x150 mm |
| Recone kit | RCK008CL518Discover more2 hours tes |
Herstellerinformation
| Marke | B&C Speakers |
|---|---|
| Hersteller | B&C Speakers s.p.a. |
| mail@bcspeakers.com | |
| Telefon | +39 055 65721 |
| Anschrift | Via Poggiomoro 1 - Loc. Vallina, 50012 Bagno a Ripoli (FI) - ITALY |
| Qts | 0.4079 |
|---|---|
| Verkaufsrang | 141 |
| BL (Tm) | 12.0 |
| Qes | 0.44 |
| Qms | 5.6 |
| Vas (l) | 12.5 |
| Xmax (mm) | 6.5 |
| Fs (Hz) | 69 |
| Empfindlichkeit (dB) | 94.0 |
| Re (Ohm) | 5.1 |
| Sd (m²) | 0.022 |
| Mms (g) | 29 |
| Le (mH) | 0.5 |
| Woofer Cone Treatment | WP Waterproof Front Side |
| Former Material | Glass Fibre |
| Nominale Belastbarkeit | 200 W |
| Lochkreisdurchmesser | 199 mm (7.83 in) |
| Schallwandausschnitt | 186.0 mm (7.32 in) |
| Winding Depth | 17.0 mm (0.67 in) |
| Einbautiefe | 96 mm (3.78 in) |
| Flange and Gasket Thickness | 9 mm (0.35 in) |
| ?0 | 0.9 % |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| Pole Design | Straight Pole |
| Dauerbelastbarkeit | 400 W |
| Versandkarton | 255x255x150 mm (10.04x10.04x5.91 in) |
| Magnet | Neodymium Inside Slug |
| MInimale Impedanz | 6.3 Ω |
| Recommended Enclosure | 17.0 dm3 (0.6 ft3) |
| Spider | Single |
| Schwingspulendurchmesser | 51 mm (2.0 in) |
| Shipping Units | 1 |
| Versandgewicht | 1.7 kg (3.75 lb) |
| Netto Gewicht | 1.25 kg |
| Frequenzbereich | 70 - 5000 Hz |
| Cone Shape | Exponential |
| Flux Density | 1.15 T |
| Wicklung besteht aus | Copper |
| Air Volume Occupied by Driver | 1.1 dm3 (0.04 ft3) |
| Tuning Frequenz | 63 Hz |
| Außendurchmesser | 209 mm (8.23 in) |
| Nominaler Durchmesser | 200 mm (8.0 in) |
| Magnetic Gap Depth | 8.0 mm (0.31 in) |
| Recone kit | RCK008CL518 |
| Surround Shape | Double Roll |
| XVar | ± 6.0 mm |
| EBP | 156 Hz |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.