658,00 €
In den Warenkorb
B&C Speakers 21SW152 - 21,0 Zoll Lautsprecher - 8 Ohm
BC21SW152
- 4000 W continuous program power capacity
- 153 mm (6 in) split winding copper voice coil
- 30 - 1000 Hz response
- 96 dB sensitivity
- Neodymium magnet allows a very high force factor and linear excursion
- Double silicone spider with optimized compliance
- Ventilated voice coil gap for reduced power compression
- Aluminium demodulating ring for very low distortion
4000 WContinuous power handling. 6.0 in (153 mm)Voice coil diameter. Neodymium Inside SlugMagnet material.
| Specifications | |
| Nominal Diameter | 530 mm |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Minimum Impedance | 7,0 Ohm |
| Nominal Power Handling1 | 2000 W |
| Continuous Power Handling2 | 4000 W |
| Sensitivity3 | 96,0 dB |
| Frequency Range | 30 - 1000 Hz |
| Voice Coil Diameter | 153 mm |
| Winding Material | Copper |
| Former Material | Glass Fibre |
| Winding Depth | 32,0 mm |
| Magnetic Gap Depth | 12,0 mm |
| Flux Density | 1,2 TDesign |
| Surround Shape | Triple Roll |
| Cone Shape | Radial |
| Magnet Material | Neodym |
| Spider | Double Silicone |
| Pole Design | T-Pole |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Recommended Enclosure | 190,0 dm3 |
| Recommended Tuning | 33 HzParameters4 |
| Resonance Frequency | 32 Hz |
| Re | 6,0 Ohm |
| Qes | 0,38 |
| Qms | 6,4 |
| Qts | 0,36 |
| Vas | 200,0 dm3 |
| Sd | 1680,0 cm2 |
| No | 1,9 % |
| Xmax | ± 15,0 mm |
| Xvar | ± 16,0 mm |
| Mms | 450,0 g |
| Bl | 39,0 Txm |
| Le | 2,2 mH |
| EBP | 84 HzMounting and Shipping Info |
| Overall Diameter | 547 mm |
| Bolt Circle Diameter | 527 mm |
| Baffle Cutout Diameter | 508,0 mm |
| Depth | 261 mm |
| Flange and Gasket Thickness | 16 mm |
| Air Volume Occupied by Driver | 16,0 dm3 |
| Net Weight | 18,5 kg |
| Shipping Units | 1 |
| Shipping Weight | 20,8 kg |
| Shipping Box | 570x570x320 mm |
| Recone kit | RCK21SW1528Discover more2 hours tes |
Herstellerinformation
| Marke | B&C Speakers |
|---|---|
| Hersteller | B&C Speakers s.p.a. |
| mail@bcspeakers.com | |
| Telefon | +39 055 65721 |
| Anschrift | Via Poggiomoro 1 - Loc. Vallina, 50012 Bagno a Ripoli (FI) - ITALY |
| Qts | 0.3587 |
|---|---|
| Bestseller | TOP 1 Lautsprecher 21" |
| Verkaufsrang | 114 |
| BL (Tm) | 39.0 |
| Qes | 0.38 |
| Qms | 6.4 |
| Vas (l) | 200.0 |
| Xmax (mm) | 15.0 |
| Fs (Hz) | 32 |
| Empfindlichkeit (dB) | 96.0 |
| Re (Ohm) | 6 |
| Sd (m²) | 0.168 |
| Mms (g) | 450 |
| Le (mH) | 2.2 |
| Flux Density | 1.2 T |
| Flange and Gasket Thickness | 16 mm (0.63 in) |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| Einbautiefe | 261 mm (10.28 in) |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| ?0 | 1.9 % |
| Schwingspulendurchmesser | 153 mm (6.0 in) |
| Wicklung besteht aus | Copper |
| Tuning Frequenz | 33 Hz |
| Außendurchmesser | 547 mm (21.54 in) |
| Dauerbelastbarkeit | 4000 W |
| EBP | 84 Hz |
| Nominaler Durchmesser | 530 mm (21.0 in) |
| Pole Design | T-Pole |
| Spider | Double Silicone |
| MInimale Impedanz | 7.0 Ω |
| Shipping Units | 1 |
| Lochkreisdurchmesser | 527 mm (20.75 in) |
| Surround Shape | Triple Roll |
| Recommended Enclosure | 190.0 dm3 (6.71 ft3) |
| XVar | ± 16.0 mm |
| Frequenzbereich | 30 - 1000 Hz |
| Magnet | Neodymium Inside Slug |
| Former Material | Glass Fibre |
| Schallwandausschnitt | 508.0 mm (20.0 in) |
| Versandgewicht | 20.8 kg (45.86 lb) |
| Versandkarton | 570x570x320 mm (22.44x22.44x12.60 in) |
| Magnetic Gap Depth | 12.0 mm (0.5 in) |
| Netto Gewicht | 18.5 kg |
| Winding Depth | 32.0 mm (1.26 in) |
| Nominale Belastbarkeit | 2000 W |
| Air Volume Occupied by Driver | 16.0 dm3 (0.57 ft3) |
| Recone kit | RCK21SW1528 |
| Cone Shape | Radial |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.