574,00 €
In den Warenkorb
B&C Speakers 21DS115 - 21,0 Zoll Lautsprecher - 8 Ohm
BC21DS115
- 3400 W continuous program power capacity
- 116 mm (4.5 in) four layer aluminum voice coil
- 30 - 1000 Hz response
- 99 dB sensitivity
- Double silicone spider with optimized compliance
- Ventilated voice coil gap for reduced power compression
- Aluminium demodulating ring for very low distortion
3400 WContinuous power handling. 4.5 in (116 mm)Voice coil diameter. Neodymium Inside SlugMagnet material. This next evolution subwoofer uses a new, longer, four layer aluminum voice coil. The result is more energy in the gap, less heat, higher sensitivity, higher power handling, lower distortion and better overall performance. The 21DS115 features a 36 mm long, 4.5 inch diameter (116mm) Copper Clad Aluminum Wire voice coil. With a 1700watt AES power rating, 99 dB sensitivity, and over 16.5mm of Xvar, this high energy subwoofer is a significant step forward from similar models in the B&C range, even approaching the performance of our 6” voice coil alternatives..
| Specifications | |
| Nominal Diameter | 530 mm |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Minimum Impedance | 6,5 Ohm |
| Nominal Power Handling1 | 1700 W |
| Continuous Power Handling2 | 3400 W |
| Sensitivity3 | 99,0 dB |
| Frequency Range | 30 - 1000 Hz |
| Voice Coil Diameter | 116 mm |
| Winding Material | Aluminium |
| Former Material | Glass Fibre |
| Winding Depth | 36,0 mm |
| Magnetic Gap Depth | 14,0 mm |
| Flux Density | 0,8 TDesign |
| Surround Shape | Triple Roll |
| Cone Shape | Radial |
| Magnet Material | Neodym |
| Spider | Double Silicone |
| Pole Design | T-Pole |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Recommended Enclosure | 130,0 dm3 |
| Recommended Tuning | 40 HzParameters4 |
| Resonance Frequency | 30 Hz |
| Re | 5,1 Ohm |
| Qes | 0,24 |
| Qms | 10,0 |
| Qts | 0,23 |
| Vas | 269,0 dm3 |
| Sd | 1680,0 cm2 |
| No | 3,0 % |
| Xmax | ± 15,0 mm |
| Xvar | ± 16,5 mm |
| Mms | 407,0 g |
| Bl | 40,8 Txm |
| Le | 4,6 mH |
| EBP | 125 HzMounting and Shipping Info |
| Overall Diameter | 547 mm |
| Bolt Circle Diameter | 527 mm |
| Baffle Cutout Diameter | 508,0 mm |
| Depth | 255 mm |
| Flange and Gasket Thickness | 13 mm |
| Air Volume Occupied by Driver | 15,0 dm3 |
| Net Weight | 14,8 kg |
| Shipping Units | 1 |
| Shipping Weight | 17,1 kg |
| Shipping Box | 570x570x320 mm |
| Recone kit | RCK21DS1158Discover more2 hours tes |
Herstellerinformation
| Marke | B&C Speakers |
|---|---|
| Hersteller | B&C Speakers s.p.a. |
| mail@bcspeakers.com | |
| Telefon | +39 055 65721 |
| Anschrift | Via Poggiomoro 1 - Loc. Vallina, 50012 Bagno a Ripoli (FI) - ITALY |
| Qts | 0.2344 |
|---|---|
| Verkaufsrang | 143 |
| BL (Tm) | 40.8 |
| Qes | 0.24 |
| Qms | 10.0 |
| Vas (l) | 269.0 |
| Xmax (mm) | 15.0 |
| Fs (Hz) | 30 |
| Empfindlichkeit (dB) | 99.0 |
| Re (Ohm) | 5.1 |
| Sd (m²) | 0.168 |
| Mms (g) | 407 |
| Le (mH) | 4.6 |
| Cone Shape | Radial |
| Spider | Double Silicone |
| Nominaler Durchmesser | 530 mm (21.0 in) |
| Versandgewicht | 17.1 kg (37.7 lb) |
| Versandkarton | 570x570x320 mm (22.44x22.44x12.60 in) |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| EBP | 125 Hz |
| Nominale Belastbarkeit | 1700 W |
| Shipping Units | 1 |
| Außendurchmesser | 547 mm (21.54 in) |
| Flange and Gasket Thickness | 13 mm (0.51 in) |
| Pole Design | T-Pole |
| Winding Depth | 36.0 mm (1.42 in) |
| Lochkreisdurchmesser | 527 mm (20.7 in) |
| Recone kit | RCK21DS1158 |
| Recommended Enclosure | 130.0 dm3 (4.59 ft3) |
| XVar | ± 16.5 mm |
| Einbautiefe | 255 mm (10.04 in) |
| Flux Density | 0.8 T |
| Wicklung besteht aus | Aluminium |
| Tuning Frequenz | 40 Hz |
| Dauerbelastbarkeit | 3400 W |
| Frequenzbereich | 30 - 1000 Hz |
| MInimale Impedanz | 6.5 Ω |
| Surround Shape | Triple Roll |
| Schallwandausschnitt | 508.0 mm (20.0 in) |
| Schwingspulendurchmesser | 116 mm (4.5 in) |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Magnetic Gap Depth | 14.0 mm (0.55 in) |
| Netto Gewicht | 14.8 kg |
| ?0 | 3.0 % |
| Air Volume Occupied by Driver | 15.0 dm3 (0.53 ft3) |
| Magnet | Neodymium Inside Slug |
| Former Material | Glass Fibre |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.