513,00 €
In den Warenkorb
B&C Speakers 18SW115 - 18,0 Zoll Lautsprecher - 8 Ohm
BC18SW115
- 3400 W continuous program power capacity
- 116 mm (4.5 in) split winding copper voice coil
- 35 - 1500 Hz response
- 97 dB sensitivity
- Neodymium magnet allows a very high force factor and linear excursion
- Double silicone spider with optimized compliance
- Ventilated voice coil gap for reduced power compression
- Aluminium demodulating ring for very low distortion
3400 WContinuous power handling. 4.5 in (116 mm)Voice coil diameter. Neodymium Inside SlugMagnet material.
| Specifications | |
| Nominal Diameter | 460 mm |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Minimum Impedance | 6,5 Ohm |
| Nominal Power Handling1 | 1700 W |
| Continuous Power Handling2 | 3400 W |
| Sensitivity3 | 97,0 dB |
| Frequency Range | 35 - 1500 Hz |
| Voice Coil Diameter | 116 mm |
| Winding Material | Copper |
| Former Material | Glass Fibre |
| Winding Depth | 34,0 mm |
| Magnetic Gap Depth | 14,0 mm |
| Flux Density | 1,16 TDesign |
| Surround Shape | Triple Roll |
| Cone Shape | Radial |
| Magnet Material | Neodym |
| Spider | Double Silicone |
| Pole Design | T-Pole |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Recommended Enclosure | 150,0 dm3 |
| Recommended Tuning | 35 HzParameters4 |
| Resonance Frequency | 32 Hz |
| Re | 5,3 Ohm |
| Qes | 0,32 |
| Qms | 5,6 |
| Qts | 0,3 |
| Vas | 187,0 dm3 |
| Sd | 1210,0 cm2 |
| No | 1,9 % |
| Xmax | ± 14,0 mm |
| Xvar | ± 16,0 mm |
| Mms | 275,0 g |
| Bl | 30,3 Txm |
| Le | 1,9 mH |
| EBP | 100 HzMounting and Shipping Info |
| Overall Diameter | 460 mm |
| Bolt Circle Diameter | 443 mm |
| Baffle Cutout Diameter | 422,0 mm |
| Depth | 242 mm |
| Flange and Gasket Thickness | 16 mm |
| Air Volume Occupied by Driver | 10,5 dm3 |
| Net Weight | 11,9 kg |
| Shipping Units | 1 |
| Shipping Weight | 13,7 kg |
| Shipping Box | 500x500x300 mm |
| Recone kit | RCK18SW1158Discover more2 hours tes |
Herstellerinformation
| Marke | B&C Speakers |
|---|---|
| Hersteller | B&C Speakers s.p.a. |
| mail@bcspeakers.com | |
| Telefon | +39 055 65721 |
| Anschrift | Via Poggiomoro 1 - Loc. Vallina, 50012 Bagno a Ripoli (FI) - ITALY |
| Qts | 0.3027 |
|---|---|
| Verkaufsrang | 118 |
| BL (Tm) | 30.3 |
| Qes | 0.32 |
| Qms | 5.6 |
| Vas (l) | 187.0 |
| Xmax (mm) | 14.0 |
| Fs (Hz) | 32 |
| Empfindlichkeit (dB) | 97.0 |
| Re (Ohm) | 5.3 |
| Sd (m²) | 0.121 |
| Mms (g) | 275 |
| Le (mH) | 1.9 |
| Magnet | Neodymium Inside Slug |
| Surround Shape | Triple Roll |
| Flange and Gasket Thickness | 16 mm (0.62 in) |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| Flux Density | 1.16 T |
| MInimale Impedanz | 6.5 Ω |
| EBP | 100 Hz |
| Recommended Enclosure | 150.0 dm3 (5.3 ft3) |
| Einbautiefe | 242 mm (9.5 in) |
| Shipping Units | 1 |
| Tuning Frequenz | 35 Hz |
| Schallwandausschnitt | 422.0 mm (16.6 in) |
| Former Material | Glass Fibre |
| Air Volume Occupied by Driver | 10.5 dm3 (0.37 ft3) |
| Schwingspulendurchmesser | 116 mm (4.5 in) |
| Netto Gewicht | 11.9 kg |
| ?0 | 1.9 % |
| Wicklung besteht aus | Copper |
| Versandgewicht | 13.7 kg (30.2 lb) |
| Außendurchmesser | 460 mm (18.0 in) |
| Nominale Belastbarkeit | 1700 W |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Dauerbelastbarkeit | 3400 W |
| Cone Shape | Radial |
| Frequenzbereich | 35 - 1500 Hz |
| Winding Depth | 34.0 mm (1.33 in) |
| Magnetic Gap Depth | 14.0 mm (0.55 in) |
| Nominaler Durchmesser | 460 mm (18.0 in) |
| Versandkarton | 500x500x300 mm (19.69x19.69x11.81 in) |
| XVar | ± 16.0 mm |
| Pole Design | T-Pole |
| Spider | Double Silicone |
| Lochkreisdurchmesser | 443 mm (17.44 in) |
| Recone kit | RCK18SW1158 |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.