488,00 €
In den Warenkorb
B&C Speakers 15DS115 - 15,0 Zoll Lautsprecher - 8 Ohm
BC15DS115
- 3200 W continuous program power capacity
- 116 mm (4.5 in) four layer aluminum voice coil
- 35 - 1000 Hz response
- 97 dB sensitivity
- 60 mm peak-to-peak excursion before damage
- Neodymium magnet allows a very high force factor and linear excursion
- Double silicone spider with optimized compliance
- Ventilated voice coil gap for reduced power compression
- Aluminium demodulating ring for very low distortion
3200 WContinuous power handling. 4.5 in (116 mm)Voice coil diameter. Neodymium Inside SlugMagnet material. This next evolution subwoofer uses a new, longer, four layer aluminum voice coil. The result is more energy in the gap, less heat, higher sensitivity, higher power handling, lower distortion and better overall performance. The 15DS115 features a 40mm long, 4.5 inch diameter (116mm) Copper Clad Aluminum Wire voice coil. With a 1600watt AES power rating, 97 dB sensitivity, and over 14 mm of Xvar, this high energy subwoofer is a significant step forward from similar models in the B&C range..
| Specifications | |
| Nominal Diameter | 380 mm |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Minimum Impedance | 7,2 Ohm |
| Nominal Power Handling1 | 1600 W |
| Continuous Power Handling2 | 3200 W |
| Sensitivity3 | 97,0 dB |
| Frequency Range | 35 - 1000 Hz |
| Voice Coil Diameter | 116 mm |
| Winding Material | Aluminium |
| Former Material | Glass Fibre |
| Winding Depth | 40,0 mm |
| Magnetic Gap Depth | 14,0 mm |
| Flux Density | 0,8 TDesign |
| Surround Shape | Triple Roll |
| Cone Shape | Radial |
| Magnet Material | Neodym |
| Spider | Double Silicone |
| Pole Design | T-Pole |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Recommended Enclosure | 80,0 dm3 |
| Recommended Tuning | 40 HzParameters4 |
| Resonance Frequency | 33 Hz |
| Re | 4,9 Ohm |
| Qes | 0,18 |
| Qms | 5,2 |
| Qts | 0,17 |
| Vas | 94,0 dm3 |
| Sd | 855,0 cm2 |
| No | 1,9 % |
| Xmax | ± 16,5 mm |
| Xvar | ± 14,0 mm |
| Mms | 254,0 g |
| Bl | 38,7 Txm |
| Le | 4,5 mH |
| EBP | 183 HzMounting and Shipping Info |
| Overall Diameter | 393 mm |
| Bolt Circle Diameter | 375 mm |
| Baffle Cutout Diameter | 354,0 mm |
| Depth | 199 mm |
| Flange and Gasket Thickness | 15 mm |
| Air Volume Occupied by Driver | 7,0 dm3 |
| Net Weight | 11,6 kg |
| Shipping Units | 1 |
| Shipping Weight | 12,9 kg |
| Shipping Box | 425x425x224 mm |
| Recone kit | RCK15DS1158Discover more2 hours tes |
Herstellerinformation
| Marke | B&C Speakers |
|---|---|
| Hersteller | B&C Speakers s.p.a. |
| mail@bcspeakers.com | |
| Telefon | +39 055 65721 |
| Anschrift | Via Poggiomoro 1 - Loc. Vallina, 50012 Bagno a Ripoli (FI) - ITALY |
| Qts | 0.174 |
|---|---|
| Verkaufsrang | 152 |
| BL (Tm) | 38.7 |
| Qes | 0.18 |
| Qms | 5.2 |
| Vas (l) | 94.0 |
| Xmax (mm) | 16.5 |
| Fs (Hz) | 33 |
| Empfindlichkeit (dB) | 97.0 |
| Re (Ohm) | 4.9 |
| Sd (m²) | 0.0855 |
| Mms (g) | 254 |
| Le (mH) | 4.5 |
| Flux Density | 0.8 T |
| Schallwandausschnitt | 354.0 mm (13.94 in) |
| XVar | ± 14.0 mm |
| Spider | Double Silicone |
| Magnet | Neodymium Inside Slug |
| Pole Design | T-Pole |
| Lochkreisdurchmesser | 375 mm (14.76 in) |
| Versandgewicht | 12.9 kg (28.44 lb) |
| Air Volume Occupied by Driver | 7.0 dm3 (0.25 ft3) |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Cone Shape | Radial |
| MInimale Impedanz | 7.2 Ω |
| Einbautiefe | 199 mm (7.83 in) |
| Nominale Belastbarkeit | 1600 W |
| Netto Gewicht | 11.6 kg |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| Winding Depth | 40.0 mm (1.57 in) |
| Versandkarton | 425x425x224 mm (16.73x16.73x8.82 in) |
| EBP | 183 Hz |
| Flange and Gasket Thickness | 15 mm (0.59 in) |
| ?0 | 1.9 % |
| Shipping Units | 1 |
| Surround Shape | Triple Roll |
| Magnetic Gap Depth | 14.0 mm (0.55 in) |
| Frequenzbereich | 35 - 1000 Hz |
| Recommended Enclosure | 80.0 dm3 (2.83 ft3) |
| Wicklung besteht aus | Aluminium |
| Dauerbelastbarkeit | 3200 W |
| Nominaler Durchmesser | 380 mm (15.0 in) |
| Tuning Frequenz | 40 Hz |
| Schwingspulendurchmesser | 116 mm (4.5 in) |
| Former Material | Glass Fibre |
| Außendurchmesser | 393 mm (15.47 in) |
| Recone kit | RCK15DS1158 |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.