166,00 €
In den Warenkorb
B&C Speakers 10NDL64 - 10,0 Zoll Lautsprecher - 8 Ohm
BC10NDL64
- 500 W continuous program power capacity
- 64 mm (2.5 in) aluminium voice coil
- 50 - 3000 Hz response
- 97 dB sensitivity
- Neodymium magnet allows a very light yet powerful motor assembly
- Ventilated voice coil gap for reduced power compression
500 WContinuous power handling. 2.5 in (64 mm)Voice coil diameter. Neodymium Inside SlugMagnet material.
| Specifications | |
| Nominal Diameter | 250 mm |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Minimum Impedance | 7,0 Ohm |
| Nominal Power Handling1 | 250 W |
| Continuous Power Handling2 | 500 W |
| Sensitivity3 | 97,0 dB |
| Frequency Range | 50 - 3000 Hz |
| Voice Coil Diameter | 64 mm |
| Winding Material | Aluminium |
| Former Material | Glass Fibre |
| Winding Depth | 14,0 mm |
| Magnetic Gap Depth | 8,0 mm |
| Flux Density | 1,25 TDesign |
| Surround Shape | Double Roll |
| Cone Shape | Exponential |
| Magnet Material | Neodym |
| Spider | Single |
| Pole Design | Straight Pole |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Recommended Enclosure | 26,0 dm3 |
| Recommended Tuning | 62 HzParameters4 |
| Resonance Frequency | 56 Hz |
| Re | 5,7 Ohm |
| Qes | 0,29 |
| Qms | 3,4 |
| Qts | 0,26 |
| Vas | 31,0 dm3 |
| Sd | 320,0 cm2 |
| No | 1,8 % |
| Xmax | ± 6,0 mm |
| Xvar | ± 7,0 mm |
| Mms | 37,0 g |
| Bl | 16,2 Txm |
| Le | 0,9 mH |
| EBP | 193 HzMounting and Shipping Info |
| Overall Diameter | 261 mm |
| Bolt Circle Diameter | 245 mm |
| Baffle Cutout Diameter | 230,0 mm |
| Depth | 113 mm |
| Flange and Gasket Thickness | 13 mm |
| Air Volume Occupied by Driver | 1,5 dm3 |
| Net Weight | 2,9 kg |
| Shipping Units | 1 |
| Shipping Weight | 3,5 kg |
| Shipping Box | 295x314x175 mm |
| Recone kit | RCK10NDL648Discover more2 hours tes |
Herstellerinformation
| Marke | B&C Speakers |
|---|---|
| Hersteller | B&C Speakers s.p.a. |
| mail@bcspeakers.com | |
| Telefon | +39 055 65721 |
| Anschrift | Via Poggiomoro 1 - Loc. Vallina, 50012 Bagno a Ripoli (FI) - ITALY |
| Qts | 0.2672 |
|---|---|
| Verkaufsrang | 140 |
| BL (Tm) | 16.2 |
| Qes | 0.29 |
| Qms | 3.4 |
| Vas (l) | 31.0 |
| Xmax (mm) | 6.0 |
| Fs (Hz) | 56 |
| Empfindlichkeit (dB) | 97.0 |
| Re (Ohm) | 5.7 |
| Sd (m²) | 0.032 |
| Mms (g) | 37 |
| Le (mH) | 0.9 |
| Wicklung besteht aus | Aluminium |
| Flux Density | 1.25 T |
| Winding Depth | 14.0 mm (0.55 in) |
| Außendurchmesser | 261 mm (10.3 in) |
| MInimale Impedanz | 7.0 Ω |
| Magnet | Neodymium Inside Slug |
| ?0 | 1.8 % |
| Nominale Belastbarkeit | 250 W |
| Woofer Cone Treatment | TWP Waterproof Both Sides |
| Schwingspulendurchmesser | 64 mm (2.5 in) |
| Versandkarton | 295x314x175 mm (11.61x12.36x6.89 in) |
| Spider | Single |
| Magnetic Gap Depth | 8.0 mm (0.31 in) |
| Nominaler Durchmesser | 250 mm (10.0 in) |
| XVar | ± 7.0 mm |
| Cone Shape | Exponential |
| Flange and Gasket Thickness | 13 mm (0.5 in) |
| Nominale Impedanz | 8 Ω |
| Tuning Frequenz | 62 Hz |
| Netto Gewicht | 2.9 kg |
| EBP | 193 Hz |
| Recommended Enclosure | 26.0 dm3 (0.92 ft3) |
| Schallwandausschnitt | 230.0 mm (9.1 in) |
| Former Material | Glass Fibre |
| Air Volume Occupied by Driver | 1.5 dm3 (0.05 ft3) |
| Pole Design | Straight Pole |
| Shipping Units | 1 |
| Lochkreisdurchmesser | 245 mm (9.6 in) |
| Recone kit | RCK10NDL648 |
| Versandgewicht | 3.5 kg (7.7 lb) |
| Dauerbelastbarkeit | 500 W |
| Frequenzbereich | 50 - 3000 Hz |
| Einbautiefe | 113 mm (4.4 in) |
| Surround Shape | Double Roll |
Wir informieren Sie gern darüber, falls der Preis dieses Artikels Ihrem Wunschpreis entspricht.
Artikel bewerten
Es liegen keine Bewertungen zu diesem Artikel vor.